Edyta Baran Certyfikowany PsychoterapeutaPostanowiłam uzupełnić swoją stronę o blog Na Marginesie Codzienności. Nasz świat zasypywany jest informacjami. Jest ich tak wiele, że większość z nich ucieka lub w ogóle do nas nie dociera. Mimo to być może te kilka refleksji, którymi podzielę się z Wami od czasu do czasu, ułatwi odszukanie odpowiedzi na jakieś nurtujące pytanie. Nazywam się Edyta Baran. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych wpisów :)

7 Sposobów Poprawy Nastroju

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju


Bardzo bliskie jest mi założenie, że nikt nie będzie nas kochał tak bardzo jak my sami możemy pokochać siebie. Kochając siebie możemy o siebie zadbać. Wzmacniać się i rozwijać. Stawać się partnerami w relacjach z innymi. Nie ulegać emocjonalnym szantażom. Zatem nie ma również nikogo innego, kto ma szanse zadbać bardziej niż my o nasze samopoczucie.

Jak jednak samemu sobie poprawić nastrój?

Zebrałam 7 praktycznych sposobów, dzięki którym jest to możliwe. Sprawdziłam je na sobie. Działają. Wymagają odrobiny konsekwencji w stosowaniu , ale same w sobie są bardzo proste. Można wykorzystać jeden, kilka lub wszystkie. Spróbuj :)

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - pomysl o miłych rzeczach


Pomyśl o 3 fajnych/miłych zdarzeniach z poprzedniego dnia

Gdy budzisz się rano lub zaraz po wstaniu, przypomnij sobie 3 zdarzenia z poprzedniego dnia. Nie muszą być wielkie. Wystarczą zwyczajne, ale które właśnie Tobie sprawiły przyjemność. Może rozmowa z kimś? Może jakiś widok albo czynność. Może smak potrawy albo napoju? Piosenka? Czyjś komplement albo życzliwa reakcja? Wróć wyobraźnią do tej chwili, smaku, obrazu, zapachu. Na chwilę zatrzymaj się. Uśmiechnij się na to wspomnienie. Nie w duszy, tak naprawdę się uśmiechnij :)

Pozytywne nastawienie i przekonanie, że zdarzają nam się sytuacje miłe, zmienia nasze widzenie otoczenia, redukuje stres i pozwala łatwiej mierzyć się z codziennością. Niby proste, ale działa cudownie skutecznie. Sztuką jest tylko pamiętać o tej czynności każdego poranka :)

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - uśmiechnij się do siebie


Uśmiechnij się do siebie w lustrze

Gdy rano widzisz swoje odbicie w lustrze uśmiechnij się do siebie. Przez chwilę popatrz na swój uśmiech. Możesz też spróbować różnych wersji uśmiechu :)

Sam fakt uśmiechania się, nawet teatralnego, powoduje wydzielanie się endorfin –hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia. Już ułożenie mięśni twarzy w kształt uśmiechu twój umysł zinterpretuje jako stan dobrego nastroju.

Dodatkowo mózg tak funkcjonuje, że nie rozróżnia widoku naszej twarzy od twarzy innych ludzi. Widzi różnice w wyglądzie różnych twarzy, ale nie wie, że to odbicie. Jednocześnie widząc uśmiechniętą twarz naprzeciw siebie, uznaje że sytuacja, w której się znajdujesz jest miła.

Ta prosta sztuczka, bazująca na wykorzystaniu neuronów lustrzanych w naszym mózgu jest bardzo skuteczna :). Wzmocnisz w ten sposób pozytywne postrzeganie siebie i zwiększysz poziom życiowego optymizmu.

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - przytul kogoś bliskiego


Przytul kogoś bliskiego

Człowiek jest istotą społeczną. Dąży (nawet jeśli tylko podświadomie) do budowania relacji z innymi. Atawistyczne przekonanie, że przeżycie jest możliwe dzięki wsparciu otoczenia, jest w nas wciąż żywe. Bliskość drugiego człowieka, zazwyczaj wiąże się poczuciem emocjonalnego ciepła i bezpieczeństwa. Dzieje się tak za sprawą oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za tworzenie więzi, który wydzielany jest podczas przytulania, pocałunków, głaskania czy dotyku. Dzięki pamięci naszego ciała, przytulanie i dotyk dodatkowo kojarzą się z okresem wczesnego dzieciństwa i troski okazywanej przez matkę.

Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir, zajmująca się terapią rodzin, uważała że „by przeżyć trzeba nam 4 uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”.

Warto o tym pamiętać i na stałe wprowadzić przytulanie do codziennego życia. I nie chodzi tu tylko o przytulanie z ludźmi, ale także ze zwierzętami.

Jeśli masz kogo przytulić, zrób to koniecznie. Bardzo polecam. Praktykuję to co dzień z bliskimi osobami i moimi futrzastymi psami :)

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - uśmiechnij się do kogoś


Uśmiechnij się do osób z Twojego otoczenia

Warto co dzień pamiętać, nie tylko o uśmiechu do siebie przed lustrem, ale także do innych. Uśmiech jak ziewanie – jest zaraźliwy. Wiedzą to ci, którzy praktykują jogę śmiechu. Otrzymamy zatem pozytywny „komunikat zwrotny” w postaci czyjegoś uśmiechu, który i nam poprawi humor. Dodatkowo – wiesz to na pewno z doświadczenia – przyjemniej funkcjonuje się wśród uśmiechniętych osób. Trzeba też pamiętać, że – zgodnie z wynikami badań naukowych – jeśli uśmiechamy się często, wówczas jesteśmy postrzegani jako bardziej przyjaźni, mili i szczęśliwi, a więc tacy, z którymi chce się przebywać i nawiązywać relacje.

Nie chodzi tu jednak, aby udawać radość w relacjach z ludźmi, czy przykrywać zły nastrój sztucznym uśmiechem. Spróbuj popatrzeć na różne sytuacje i ludzi i poszukać w nich potencjału, pozytywnych cech albo zwykłego piękna.

Proponuję Ci eksperyment. Zastanów się do ilu osób – niekoniecznie znajomych – uśmiechnęłaś / uśmiechnąłeś się dziś od rana. A teraz, jeśli jesteś albo będziesz niedługo wśród ludzi – w pracy, na uczelni, w autobusie, na ulicy – wybierz jedną osobę. Przez krótka chwilę popatrz jej w oczy i uśmiechnij się. Powtórz to ćwiczenie w różnych sytuacjach. W ten sposób sprawisz przyjemność sobie i kilku osobom wokół. Mam nadzieję, że wejdzie Ci to w nawyk :)

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - postawa


Postawa

Zadbaj o odpowiednią postawę – wszak postawa to podstawa :). Spróbuj teraz…

Stań na całych stopach w delikatnym rozkroku. Zadbaj o równowagę. Wyprostuj kręgosłup. Lekko ściągnij łopatki. Rozluźnij ramiona i brzuch. Nieznacznie unieś głowę, ale tak, aby nie zadzierać zbytnio nosa. Popatrz przed siebie, a nie pod nogi. Skoncentruj wzrok na jakimś przedmiocie. Przyjrzyj się uważnie swojemu otoczeniu.

Umysł i ciało to w dużej mierze system naczyń połączonych. Tak jak nasze emocje wpływają na ciało, tak zmiana postawy wpływa na samopoczucie. Zgarbiona, zamknięta, pochylona postawa kojarzy się naszemu umysłowi z wycofaniem, defensywą, porażką, przytłoczeniem i może sprzyjać pogorszeniu nastroju przez przywoływanie negatywnych wspomnień i skojarzeń. Sylwetka wyprostowana stymuluje poczucie bezpieczeństwa, kontroli i sprawczości. Umysł odczytuje ją jako charakterystyczną dla sytuacji, którym towarzyszy dobre samopoczucie.

Dodatkowo dzięki takiej postawie, w klatce piersiowej robi się więcej miejsca – możemy oddychać głębiej, płuca lepiej pracują, a dotlenienie organizmu wzrasta. Nie na darmo określenie żyć pełną piersią oznacza korzystanie z pełni dobrodziejstw życia. Więcej o wpływie oddechu na jakość Twojego życia przeczytasz w moim wpisie 500 milionow spokojnych oddechów, gdzie równiez pokazuję - na filmie - hawajskie ćwiczenie oodechowe.

Postaraj się, aby przybieranie właściwej postawy stało się codziennym nawykiem. To również dobre ćwiczenie na rozpoczęcie każdego dnia.

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - spraw sobie przyjemność


Spraw sobie przyjemność

Pomyśl o czymś co lubisz. Ulubiona kawa, posiłek, książka? Wszyscy potrzebujemy przyjemności. Dużo dajemy z siebie, spełniamy obowiązki, poświęcamy się i oddajemy swój czas w służbę innym. A tak mało, na co dzień, mamy zwykłych radości i rzeczy, które robimy dla siebie. Takie postępowanie na dłuższą metę pozbawia nas życiowej satysfakcji i energii. Wstajemy rano i z każdym dniem coraz ciężej wykrzesać nam odrobinę optymizmu. Z czasem tracimy radość z życia i nawet pozytywne zdarzenia przestają nas cieszyć.

Przyjemności i prezenty kojarzą się nam z dzieciństwem. Dorastając wychodzimy z beztroskiego schematu dziecka. Dlaczego jednak mamy rezygnować z przyjemności? I nie chodzi tu o nagrody i premie, na które trzeba zasłużyć. Mam na myśli przyjemności po prostu.

Dwaj znani psychiatrzy Eric Berne i Karl Gustaw Jung w swoich pracach przytaczają pojęcie wewnętrznego dziecka. To ta część w nas, która uosabia radość, spontaniczność i energię. Wiek nie ma tu znaczenia. Wszyscy nosimy je w sobie. Aby o nie zadbać powinniśmy wsłuchać się w jego potrzeby.

Aby mieć energię i zadowolenie z życia, trzeba zaspokajać potrzebę przyjemności. Jedną z naszych podstawowych emocjonalnych potrzeb. Nie chodzi tu o wielkie wydatki czy radykalną zmianę sposobu funkcjonowania. Mogą to być proste rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić dla siebie. Wygospodarować kwadrans czy godzinę na spotkanie z przyjacielem, czas na odcinek ulubionego serialu, spacer, zajęcie się swoim hobby, kubek aromatycznej herbaty. Albo jakiś drobny, ładny przedmiot, który sobie kupimy. Takim prezentem może też być umówienie się ze sobą, że jakiś moment w czasie dnia jest tylko dla nas, na nasze myśli czy sprawy. Pisałam też o tym w świątecznym wpisie - Mam dla Ciebie prezent.

7 praktycznych sposobów poprawy nastroju - wysiłek fizyczny


Wysiłek fizyczny

Powszechnie wiadomo, że w czasie wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormony. Endorfiny zwane hormonami szczęścia, poprawiają nastrój i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Dopamina i serotonina obniżają poziom stresu i działają relaksująco. Warto też pamiętać, że endorfiny przedostają się do krwioobiegu dopiero po około 30 minutach ćwiczeń. W tym samym czasie, na skutek wysiłku podnosi się temperatura naszego ciała. To również sprzyja lepszemu samopoczuciu.

Spróbuj zatem wygospodarować przynajmniej 30 minut na jakąś formę fizycznej aktywności: spacer, bieganie, gimnastykę, jogę, siłownię czy basen. Optymalnie, aby było to codziennie, ale jeśli uda się 2-3 razy w tygodniu to też dobrze. Nie musi być to wysiłek bardzo obciążający. Dobierz go do swoich możliwości i warunków. Ważne, aby był regularny. Jeśli masz warunki – staraj się wykonywać go na świeżym powietrzu. Nie zniechęcaj się pogodą, z czasem spacery w deszczu mogą wydać się całkiem fajne :). Dobrze jest też przeplatać różne formy aktywności.

Polecam też w aktywności fizycznej poszukać przyjemności i połączyć ją z uważnością – obserwacją siebie i otoczenia. Tak, aby wysiłek nie był mechanicznym treningiem mięśni czy fizyczną katorgą. Zwróć uwagę na swój oddech, reakcję na zmęczenie i pracę mięśni. Popatrz, co dzieje się wokół. Na przykład na spacerze: przyjrzyj się kroplom wody, płatkom śniegu, liściom na drzewach. Wsłuchaj się w dźwięki jakie Cię otaczają – rezygnując na ten czas ze słuchania muzyki czy audiobooka. Wtedy nie tylko przewietrzysz organizm, ale także umysł :)

Powodzenia :) Pełna dobrego humoru Edyta Baran (c) Styczeń 2020
A następnym razem - dla równowagi - napiszę o Blue Monday. Wszak feralny poniedziałek uznawany za najbardziej depresyjny dzień roku, tuż, tuż...
psychoterapia.edytabaran.pl/blog-nmc.html

PS Aby dostawać powiadomienia o kolejnych tekstach – polub moją stronę na FB Psychoterapia.Edyta.Baran. Jeśli już to zrobiłaś albo zrobiłeś, to aby zawsze być na bieżąco, warto zmienić sobie domyślne ustawienia obserwowania mojej strony na FB na wyświetlaj najpierw i włącz powiadomienia.


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranA jeśli wpis Ci się spodobał, to będzie mi miło, jeśli zaprosisz znajomych na mojego FB lub wyślesz im link. Udostępniając dzielisz się wiedzą :)


  • 1

    Jak się zgłosić?

    Najlepiej zadzwonić: tel. 791 965 659 w godz. 8-19 - jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię. Można też napisać wiadomość przez Facebooka.

  • 2

    Konsultacje

    Jedno lub więcej spotkań 50 min. Ich efektem jest wspólna decyzja o terapii u mnie lub omówienie innych - możliwych - rozwiązań.

  • 3

    Psychoterapia

    Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu stacjonarnie lub on-line. Standardowa sesja trwa 50 minut. Zobacz więcej w opisie psychoterapii...

  • 4

    Program Pracy z Traumą (PTSD)

    Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej, które trwają 50 minut. Więcej w opisie programu...

  • 5

    Treningi indywidualne

    Zazwyczaj 2 lub 3 zajęcia indywidualne, które trwają 50 minut. Więcej w opisie poszczególnych treningów...

Spis treści

Zobacz pełny tekst...

STARTUJEMY

# Dlaczego piszę bloga?

# Na Marginesie codzienności. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych, mogła bym zebrać w jednym miejscu. Startuję w piątek 13 grudnia. A sama data? Zobacz dlaczego jest uznawana za pechową i jak wiele osób wierzy w jej magię.Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

EDYTA BARAN - ROZMOWA

# Więcej o mnie

Dlaczego zostałam psychoterapeutką i co myślę o tej pracy? Jakie mam doświadczenie i gdzie przyjmuję w Przemyślu? Jakie kolory, rośliny i pory roku lubię? Jak spędzam wolny czas? Jakie mam plany? Co sądzę o magii liczb, układach gwiazd i relacji z naturą? Przeczytaj PEŁNY TEKST rozmowy...

Zobacz pełny tekst...

500 milionów ODDECHÓW

# Ćwiczenia oddechowe

Dlaczego jakość oddchania ma aż takie znaczenie? Bez jedzenia da się wytrzymać ponad miesiąc, bez picia tydzień, lecz bez oddechu tylko kilka minut. Jednak oddech oddechowi nierówny. Zobacz jak poprawić sobie jakość życia oddychając właściwie i przykładowe ćwieczenie oddechowe PIKO-PIKO. Przeczytaj PEŁNY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Mam dla Ciebie PREZENT

# Świątecznie

Prezent sprawdzi się także w nowym roku. Bo potrzeba bliskości jest ponadczasowa. Potrzeba, która towarzyszy ludziom od dawien dawna. Dotyczy ona także dawania i dostawania prezentów. Sprawdź co przygotowałam specjalnie dla Ciebie! Mam nadzieję, że Ci się spodoba i zrobisz z niego dobry użytek :) ZOBACZ...

Zobacz pełny tekst...

7 Sposobów Poprawy Nastroju

# Praktyczny trening codzienny

Nikt nie zadba o nas tak jak my sami. Czy da się jednak samemu sobie poprawić nastrój? Zebrałam 7 praktycznych sposobów, dzięki którym jest to możliwe. Sprawdziłam je na sobie. Działają. Same w sobie są bardzo proste. Można wykorzystać jeden, kilka lub wszystkie. SPRÓBUJ - oto sposób na lepszy nastrój...

Zobacz pełny tekst...

Najbardziej depresyjny dzień

# Blue Monday

Wiele osób wierzy w Blue Monday. Sprzyja temu fakt, że poniedziałki bywają trudne – trzeba zmierzyć się z zadaniami kolejnego tygodnia, dni są krótkie a zimowa aura zazwyczaj nie rozpieszcza. Ile w tym prawdy, że to właśnie trzeci poniedziałek nowego roku jest tym najgorszym dniem? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Depresja - co warto wiedzieć?

# Lecz Depresję

„Depresją” potocznie określa się stany zwykłego pogorszenia nastroju. Wciąż wiele osób ma mgliste pojęcie jak odróżnić je od objawów rzeczywistej choroby. Cierpiący na depresję spotykają się często z niezrozumieniem lub brakiem akceptacji, a bliscy czy przyjaciele nie wiedzą jak się zachować. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Czas na wiosenne porządki

# Przewietrz Głowę

Pod sam koniec zimy najdotkliwiej odczuwamy spadek formy i brak energii. Jak zatem naładować akumulatory przed wiosenną aktywnością? Jak przygotować się na to, co właśnie nadchodzi? Zrób wiosenne porządki - detoks dla Twojego ciała i umysłu. Przewietrz głowę. Zrób to dla siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Relaksacja w psychoterapii

# Treningi relaksacyjne jako wsparcie psychoterapii

Dziś chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania psychoterapii technikami relaksacyjnymi. W czasie treningów relaksacyjnych i antystresowych stosuję indywidualnie dobierane ćwiczenia oddechowe, mentalne i pracy z ciałem. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Jak oszukać czas?

# 7 pomysłów

Czy da się w wieku 65 lat funkcjonować jak pięćdziesięciolatek? Jaki obrać styl życia, aby jak najdalej odsunąć moment wystąpienia objawów starzenia się? Przygotowałam kilka pomysłów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć dbać o siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Metoda na wnuczka

# Bardziej ufni - mniej ostrożni?

Dlaczego metoda oszukiwania seniorów na "wnuczka" lub "policjanta" pomimo wielu ostrzeżeń jest niestety tak bardzo skuteczna? Co skłania starsze osoby do zaufania obcym? Czy to tylko naiwnośc, czy może coś więcej? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Trauma

# W niewoli przeszłości

Trauma jest jak niegojąca się rana, tym trudniejsza do wyleczenia, że dotycząca psychiki. Z pozoru niewidoczna, często wypierana, niestety nie znika z upływem czasu. Objawy traumy spowodowanej przez psychiczny uraz dotkniętym nią osobom potrafią rujnować życie przez lata. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Sesje on-line

# Psychoterapia na odległość

Zdecydowałam się na stałe włączyć sesje on-line do mojej praktyki. Po doświadczeniach lock-downu stwierdziłam, że sprawdzają się one zarówno w psychoterapii, Programie Pracy z Traumą (PTSD), jak i treningach rozwoju osobistego. Myślę, że to dobre rozwiązanie, gdy odelgłość jest ograniczeniem. Przeczytaj całość informacji...

Zobacz wszystkie usługi...

USŁUGI

# Terapia oraz rozwój osobisty i praca z ciałem

Przemyśl: Psychoterapia - indywidualna dorosłych. Program Pracy z Traumą (PTSD) - terapia krótkoterminowa. Treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem - 2-3 spotkania indywidualne poświęcone rozwiązaniu konkretnego problemu. Kiedy i dla kogo mogą być pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości