Edyta Baran Certyfikowany PsychoterapeutaPostanowiłam uzupełnić swoją stronę o blog Na Marginesie Codzienności. Nasz świat zasypywany jest informacjami. Jest ich tak wiele, że większość z nich ucieka lub w ogóle do nas nie dociera. Mimo to być może te kilka refleksji, którymi podzielę się z Wami od czasu do czasu, ułatwi odszukanie odpowiedzi na jakieś nurtujące pytanie. Nazywam się Edyta Baran. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych wpisów :)

Depresja. Choroba czy stan ducha?

Depresja. Choroba czy stan ducha?


Najczęściej diagnozowana na świecie choroba natury psychicznej

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podaje, że na świecie depresja jest drugą najczęściej diagnozowaną chorobą i pierwszą wśród chorób natury psychicznej. Za 10 lat - w roku 2030 - będzie już na pierwszym miejscu wśród wszystkich chorób w ogóle. Szacuje się, że w Polsce co dziesiąta osoba cierpi na depresję. Co istotne tylko połowa chorych otrzymuje profesjonalną pomoc. Dzieje się tak ponieważ wiele osób dotkniętych chorobą i ich bliskich nie potrafi rozpoznać, kiedy kończy się przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja.

Czy to już depresja?

Termin „depresja” jest powszechnie nadużywany w codziennym życiu. Depresją potocznie określamy stany zwykłego pogorszenia nastroju. Rozmywa to wagę problemu. Odwraca uwagę od osób rzeczywiście chorych i możliwych konsekwencji ich dolegliwości.

Każdy doświadcza okresów smutku, bezradności, braku energii, które są naturalną częścią naszego życia. Nie jest to jednak choroba, ale kiedy pojawiają się takie stany emocjonalne, nie należy ich lekceważyć. Wiązać się one mogą z frustracją z powodu niezaspokojonych potrzeb, napięciem w wyniku niewyrażonych emocji i bezradnością wobec sytuacji, które nas przerastają. Brak szeroko rozumianej dbałości o siebie, może prowadzić do pogłębienia się tych stanów i w konsekwencji do pełnoobiawowej depresji.

Objawy depresji

O depresji można mówić, gdy kilka spośród jej objawów utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie.

Najczęstszymi objawami depresji są:

  • uczucie smutku, pustki i przygnębienia
  • zmęczenie, brak energii i ograniczenie aktywności
  • brak odczuwania radości
  • problemy z koncentracją
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
  • zmniejszenie lub nienaturalne zwiększenie apetytu
  • poczucie winy i bezwartościowości
  • nawracające myśli o śmierci i myśli samobójcze.

Choroba

Depresja diagnozowana jest najczęściej u osób w wieku 20-40 lat, ale dotyczyć może osoby z każdej grupy wiekowej. Dwukrotnie częściej dotyka ona kobiet. Około 15% osób chorych na depresję podejmuje próby samobójcze. Dodatkowo u chorych, oprócz codziennego cierpienia, dochodzi do pogorszenia się relacji z bliskimi. Osoby chore są mniej wydajne w pracy, co bywa powodem jej utraty. Depresja jest również jedną z przyczyn zaginięć osób dorosłych. Sprzyja także wpadaniu w nałogi.

Choroba ta dotyka także seniorów. Najczęściej wiąże się ona wówczas z przejściem na emeryturę i związanymi z tym zmianami w życiu (więcej w opisie treningu dla seniorów) lub w przypadku śmierci współmałżonka. Depresja zaczyna być również coraz większym problemem wśród nastolatków i dzieci. Pamiętać jednak trzeba, że objawy w tej grupie wiekowej będą nieco inne.

Warto pamiętać o tym, że w świecie, gdzie promowany jest sukces i zdolność radzenia sobie w każdej sytuacji, osoby cierpiące na depresję, często wstydzą się przyznać do przeżywanych epizodów depresyjnych i w konsekwencji unikają szukania profesjonalnej pomocy. Sprzyjają temu również reklamy suplementów diety, które tworzą obraz, w którym za sprawą tabletek czy preparatów pozbywamy się objawów, co ma być rozwiązaniem problemu samym w sobie. Problemem jest także uciekanie przez osoby chore w alkohol lub narkotyki. Co oczywiste, tego typu uzależnienia nie tylko nie sprzyjają leczeniu, ale wręcz powodują nasilanie choroby i pogłębianie objawów.

Osoby podejrzewające u siebie depresję powinny udać się do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry. Wsparciem otoczenia powinno być zrozumienie, że depresja to choroba, a nie czyjaś słabość charakteru. Bardzo ważna jest zachęta do konsultacji ze specjalistą i motywowanie do terapii, a nie dobre rady z gatunku „poradzisz sobie, będzie lepiej, trzeba być silnym itd.”. Wymaganie od osoby chorej aktywnego działania, wewnętrznej motywacji i samodzielnego rozwiązania swoich problemów, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku i często pogłębić depresję. To trochę tak, jakby od osoby ze złamaną nogą, wymagać aby biegając przezwyciężyła ból i poprawiła swoją sprawność ruchową lub oczekiwać od niej, że będzie pokonywała schody, równie sprawnie jak osoby zdrowe. Wsparcie osób bliskich i przyjaciół jest nie do przecenienia lecz nigdy nie zastąpi profesjonalnej pomocy!

Leczenie depresji jest możliwe

Współczesne leczenie depresji najczęściej polega na połączeniu psychoterapii i farmakoterapii. Leki pomagają w przezwyciężeniu najsilniejszych objawów i znalezieniu energii do życia – w tym leczenia. Psychoterapia skoncentrowana jest na znalezieniu przyczyn depresji, usłyszeniu siebie i swoich potrzeb oraz wprowadzeniu długofalowych zmian w sposobie myślenia i funkcjonowania. U chorych występuje tzw. triada depresyjna. Jest to wzorzec postrzegania rzeczywistości, w którym pojawia się negatywne myślenie w trzech obszarach – o sobie, o świecie i o przyszłości. W trakcie psychoterapii osoba chora uczy się rozpoznawać swoje myśli i emocje, a następnie zastępować negatywne przekonania bardziej racjonalnymi. Efektem jest łatwiejsze przystosowywanie się do otaczającej rzeczywistości i poprawa komfortu życia i relacji z otoczeniem.

Bardzo istotne jest kontynuowanie terapii w sytuacjach, gdy objawy depresyjne ustąpią, ponieważ okresowy brak objawów nie jest równoznaczny z wyleczeniem.

Informacje na temat depresji

W Polsce coraz więcej mówi się o problemie depresji. Duży wkład maja tutaj organizacje pozarządowe. Oprócz medialnych informacji na ten temat m.in. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, prowadzonych jest szereg akcji informacyjnych. Jedną z nich jest kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” prowadzona od kilku lat przez Fundację Twarze Depresji – twarzedepresji.pl.

Wiele użytecznych informacji znajduje się na stronie forumprzeciwdepresji.pl. Również fundacja ITAKA (zaginieni.pl) prowadzi serwis internetowy stopdepresji.pl z poradami dla chorych i ich bliskich oraz osób które chcą dowiedzieć się więcej na ten temat. ITAKA prowadzi również Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 wspierający chorych i ich rodziny.

Osoby z depresją wokół nas

Biorąc pod uwagę, jak wiele osób cierpi na depresję oraz fakt, że ta liczba - według prognoz WHO - będzie rosła, dobrze jest włączać się w budowanie świadomości społecznej tego zjawiska – chociażby udostępniając informacje w mediach społecznościowych. Obalać mity, akceptować i wspierać osoby chore i ich bliskich. W sytuacji podejrzenia depresji koniecznie zasięgać informacji i opinii specjalisty. Pamiętać, że depresja może dotknąć każdego. Nie ma tu lepszych i bardziej uprzywilejowanych. Wykształcenie, powodzenie w życiu, status społeczny czy ekonomiczny nie chronią przed zachorowaniem. W razie zdiagnozowanej depresji, podstawą jest zrozumienie, że jak każda choroba niesie ona ze sobą różnego rodzaju ograniczenia życia chorego oraz że jak każdą chorobę, depresję należy leczyć.

Pozdrawiam. Edyta Baran (c) Luty 2020
psychoterapia.edytabaran.pl/blog-nmc.html

PS Aby dostawać powiadomienia o kolejnych tekstach – polub moją stronę na FB Psychoterapia.Edyta.Baran. Jeśli już to zrobiłaś albo zrobiłeś, to aby zawsze być na bieżąco, warto zmienić sobie domyślne ustawienia obserwowania mojej strony na FB na wyświetlaj najpierw i włącz powiadomienia.


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranA jeśli wpis Ci się spodobał, to będzie mi miło, jeśli zaprosisz znajomych na mojego FB lub wyślesz im link. Udostępniając dzielisz się wiedzą :)


  • 1

    Jak się zgłosić?

    Najlepiej zadzwonić: tel. 791 965 659 w godz. 8-19 - jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię. Można też napisać wiadomość przez Facebooka.

  • 2

    Konsultacje

    Jedno lub więcej spotkań 50 min. Ich efektem jest wspólna decyzja o terapii u mnie lub omówienie innych - możliwych - rozwiązań.

  • 3

    Psychoterapia

    Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu stacjonarnie lub on-line. Standardowa sesja trwa 50 minut. Zobacz więcej w opisie psychoterapii...

  • 4

    Program Pracy z Traumą (PTSD)

    Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej, które trwają 50 minut. Więcej w opisie programu...

  • 5

    Treningi indywidualne

    Zazwyczaj 2 lub 3 zajęcia indywidualne, które trwają 50 minut. Więcej w opisie poszczególnych treningów...

Spis treści

Zobacz pełny tekst...

STARTUJEMY

# Dlaczego piszę bloga?

# Na Marginesie codzienności. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych, mogła bym zebrać w jednym miejscu. Startuję w piątek 13 grudnia. A sama data? Zobacz dlaczego jest uznawana za pechową i jak wiele osób wierzy w jej magię.Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

EDYTA BARAN - ROZMOWA

# Więcej o mnie

Dlaczego zostałam psychoterapeutką i co myślę o tej pracy? Jakie mam doświadczenie i gdzie przyjmuję w Przemyślu? Jakie kolory, rośliny i pory roku lubię? Jak spędzam wolny czas? Jakie mam plany? Co sądzę o magii liczb, układach gwiazd i relacji z naturą? Przeczytaj PEŁNY TEKST rozmowy...

Zobacz pełny tekst...

500 milionów ODDECHÓW

# Ćwiczenia oddechowe

Dlaczego jakość oddchania ma aż takie znaczenie? Bez jedzenia da się wytrzymać ponad miesiąc, bez picia tydzień, lecz bez oddechu tylko kilka minut. Jednak oddech oddechowi nierówny. Zobacz jak poprawić sobie jakość życia oddychając właściwie i przykładowe ćwieczenie oddechowe PIKO-PIKO. Przeczytaj PEŁNY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Mam dla Ciebie PREZENT

# Świątecznie

Prezent sprawdzi się także w nowym roku. Bo potrzeba bliskości jest ponadczasowa. Potrzeba, która towarzyszy ludziom od dawien dawna. Dotyczy ona także dawania i dostawania prezentów. Sprawdź co przygotowałam specjalnie dla Ciebie! Mam nadzieję, że Ci się spodoba i zrobisz z niego dobry użytek :) ZOBACZ...

Zobacz pełny tekst...

7 Sposobów Poprawy Nastroju

# Praktyczny trening codzienny

Nikt nie zadba o nas tak jak my sami. Czy da się jednak samemu sobie poprawić nastrój? Zebrałam 7 praktycznych sposobów, dzięki którym jest to możliwe. Sprawdziłam je na sobie. Działają. Same w sobie są bardzo proste. Można wykorzystać jeden, kilka lub wszystkie. SPRÓBUJ - oto sposób na lepszy nastrój...

Zobacz pełny tekst...

Najbardziej depresyjny dzień

# Blue Monday

Wiele osób wierzy w Blue Monday. Sprzyja temu fakt, że poniedziałki bywają trudne – trzeba zmierzyć się z zadaniami kolejnego tygodnia, dni są krótkie a zimowa aura zazwyczaj nie rozpieszcza. Ile w tym prawdy, że to właśnie trzeci poniedziałek nowego roku jest tym najgorszym dniem? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Depresja - co warto wiedzieć?

# Lecz Depresję

„Depresją” potocznie określa się stany zwykłego pogorszenia nastroju. Wciąż wiele osób ma mgliste pojęcie jak odróżnić je od objawów rzeczywistej choroby. Cierpiący na depresję spotykają się często z niezrozumieniem lub brakiem akceptacji, a bliscy czy przyjaciele nie wiedzą jak się zachować. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Czas na wiosenne porządki

# Przewietrz Głowę

Pod sam koniec zimy najdotkliwiej odczuwamy spadek formy i brak energii. Jak zatem naładować akumulatory przed wiosenną aktywnością? Jak przygotować się na to, co właśnie nadchodzi? Zrób wiosenne porządki - detoks dla Twojego ciała i umysłu. Przewietrz głowę. Zrób to dla siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Relaksacja w psychoterapii

# Treningi relaksacyjne jako wsparcie psychoterapii

Dziś chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania psychoterapii technikami relaksacyjnymi. W czasie treningów relaksacyjnych i antystresowych stosuję indywidualnie dobierane ćwiczenia oddechowe, mentalne i pracy z ciałem. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Jak oszukać czas?

# 7 pomysłów

Czy da się w wieku 65 lat funkcjonować jak pięćdziesięciolatek? Jaki obrać styl życia, aby jak najdalej odsunąć moment wystąpienia objawów starzenia się? Przygotowałam kilka pomysłów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć dbać o siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Metoda na wnuczka

# Bardziej ufni - mniej ostrożni?

Dlaczego metoda oszukiwania seniorów na "wnuczka" lub "policjanta" pomimo wielu ostrzeżeń jest niestety tak bardzo skuteczna? Co skłania starsze osoby do zaufania obcym? Czy to tylko naiwnośc, czy może coś więcej? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Trauma

# W niewoli przeszłości

Trauma jest jak niegojąca się rana, tym trudniejsza do wyleczenia, że dotycząca psychiki. Z pozoru niewidoczna, często wypierana, niestety nie znika z upływem czasu. Objawy traumy spowodowanej przez psychiczny uraz dotkniętym nią osobom potrafią rujnować życie przez lata. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Sesje on-line

# Psychoterapia na odległość

Zdecydowałam się na stałe włączyć sesje on-line do mojej praktyki. Po doświadczeniach lock-downu stwierdziłam, że sprawdzają się one zarówno w psychoterapii, Programie Pracy z Traumą (PTSD), jak i treningach rozwoju osobistego. Myślę, że to dobre rozwiązanie, gdy odelgłość jest ograniczeniem. Przeczytaj całość informacji...

Zobacz wszystkie usługi...

USŁUGI

# Terapia oraz rozwój osobisty i praca z ciałem

Przemyśl: Psychoterapia - indywidualna dorosłych. Program Pracy z Traumą (PTSD) - terapia krótkoterminowa. Treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem - 2-3 spotkania indywidualne poświęcone rozwiązaniu konkretnego problemu. Kiedy i dla kogo mogą być pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości