Edyta Baran Certyfikowany Psychoterapeuta Oprócz treningów indywidualnych, prowadzę sesje psychoterapii, Program Pracy z Traumą (PTSD) oraz kameralne warsztaty rozwoju osobistego. Sesje terapeutyczne i treningi prowadzę w Przemyślu i Rzeszowie. Zajęcia grupowe odbywają się w Rzeszowie w Podkarpackim Centrum Psychterapii. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Więcej informacji o mnie i moich kwalifikacjach znajduje się na stronie głównej.

Trening akceptacji zmian w życiu

Trening relaksacyjny dla seniorów to 2-3 spotkania z dobranymi odpowiednio do ich wieku i potrzeb ćwiczeniami rozluźniającymi, oddechowymi i mentalnymi.

Większość z nas pamięta wejście w dorosłość. Wiązało się ono z dużymi zmianami w życiu. Nowe obowiązki, ale i nowe możliwości. Wyzwania i ciekawość świata. Okazja, by spełniać się rodzinnie, zawodowo i towarzysko. Osoby wchodzące w wiek dojrzały również doświadczają zmiany. Wraz z upływem lat kończy się znany im etap życia. Sił jest mniej, a świat wokół jakby stale przyspieszał. Trudniej jest nadążyć i zrozumieć otaczającą rzeczywistość. U seniorów najczęściej wiąże się to także z zakończeniem aktywności zawodowej.

Mimo że czasu jest znacznie więcej, zamiast cieszyć się większymi możliwościami, paradoksalnie doświadcza się wówczas niepokoju i frustracji, które mogą przeradzać się w stany nerwicowe lub depresję. Spokojniejszy tryb życia nie objawia się spokojem ducha lecz często dochodzą do głosu nagromadzone w przeszłości napięcia, lęki czy stres. Teraz, gdy znika presja codziennych spraw, organizm zaczyna odreagowywać to co w przeszłości zostało "zamiecione pod dywan".

W tej sytuacji seniorzy doświadczają:

 • dyskomfortu w związku ze zmianą trybu życia, do którego są przyzwyczajeni
 • kłopotów z odnajdywaniem się w pędzącej rzeczywistości
 • konieczności obcowania z nowymi, niezrozumiałymi i niekoniecznie potrzebnymi im technologiami
 • myśli o sprawach ostatecznych i pytań z tym związanych
 • samotności i pustki.

Kobiety w wieku dojrzałym – szczególnie silnie doświadczają nakładających się na siebie:

 • zmian hormonalnych i stanów z tym związanych
 • kłopotów ze zdrowiem i związanych z tym uciążliwych objawów i dolegliwości
 • zmniejszenia witalności
 • doświadczania przekwitania, starzenia się i przemijania
 • doświadczania lęku, niepokoju i psychicznego napięcia
 • objawów psychosomatycznych – dolegliwości fizycznych, których źródło leży w psychice i wiążącej się z nimi bezradności i zdezorientowania, gdy lekarze nie stwierdzają nieprawidłowości w stanie zdrowia mimo odczuwanych objawów.

Mężczyźni – często mierzą się z:

 • bilansem życia, co daje im okazję do rozrachunku z przeszłością i swoistego rachunku sumienia
 • koniecznością pogodzenia się z utratą sił i możliwości
 • brakiem wpływu na otoczenie i utratą pozycji społecznej
 • sytuacją, gdy czują się niepotrzebni.

W okresie wchodzenia w wiek dojrzały, przechodzenia na emeryturę, silnego odczuwania objawów starzenia się ważne jest otrzymanie pomocy w dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej. Udział w Treningu Relaksacyjnym dla Seniorów pozwala łatwiej zmierzyć się z wyzwaniami i psychofizycznymi dolegliwościami wieku dojrzałego. Daje możliwość lepszego radzenia sobie z napięciem, stresem i objawami towarzyszącymi zmianom na tym etapie życia.

Celem Treningu Relaksacyjnego dla Seniorów jest:

 • oswojenie i zaakceptowanie nowej sytuacji
 • przeformułowanie priorytetów oraz zmiana stylu i sposobu życia
 • wypełnienie przestrzeni i odnalezienie nowych wartości
 • odnalezienie na nowo sensu życia, w sytuacji, gdy dotychczasowe ważne sprawy straciły na znaczeniu
 • wypełnienie pustki po obowiązkach, które przeminęły
 • odkrycie na nowo siebie i swojej nowej tożsamości.

Trening polecany jest także osobom, które chcą zrozumieć zmiany przez jakie w wieku dojrzałym przechodzą ich rodzice i dziadkowie. Daje on możliwość lepszego zrozumienia, tego, co wydarza się właśnie w życiu bliskiej osoby. Co jest dla niej trudnością, co powoduje napięcia i niepokój. Z jakimi wyzwaniami w obszarze emocji się zmierza. A przede wszystkim, co można zrobić, aby jej pomóc w odnalezieniu się w nowej dla niej rzeczywistości (emerytura, starzenie, przemijanie), tak by mogła nadal cieszyć się życiem.

Struktura zajęć na treningu

Treningi indywidualne obejmują 2-3 spotkania - ich ilość ustalimy w czasie pierwszej sesji.
Zajęcia prowadzę w PRZEMYŚLU i RZESZOWIE.

Trening (sesja 50 min): 140 zł.

Zapraszam do umówienia się na pierwsze spotkanie.

Zaciekawiły Cię te informacje? Podziel się ze znajomymi :) Udostępnij na FB lub wyślij jako wiadomość.

Trening dla seniorów adaptacji do zmian w życiu


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranZapraszam również do odwiedzenia i polubienia mojej strony na facebooku: www.facebook.com/Psychoterapia.Edyta.Baran. Staram się tam regularnie umieszczać: doniesienia o wydarzeniach, które chciałabym polecić moim obecnym i byłym pacjentom; linki do opisów książek i artykułów z dziedziny psychologii; informacje o niecyklicznych warsztatach, które organizuję lub wydają mi się godne uwagi.


 

Home | O mnie | Usługi | Kwalifikacje | Polityka prywatności | Blog #NMC | Kontakt

 • 1

  Jak się zgłosić?

  Należy umówić się na pierwsze zajęcia: tel. 791 965 659 w godz. 8-20. Jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię.

 • 2

  Treningi

  Zajęcia indywidualne skoncentrowane na rozwiązaniu konkretnego problemu. Techniki i metody są dobierane pod kątem sytuacji i potrzeb zgłaszającej się do mnie osoby.

 • 3

  Czas trwania

  2-3 zajęcia, które trwają 50 minut. Zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu.

 • 4

  Miejsce

  Zajęcia odbywają się w gabinecie prywatnym w Przemyślu lub w Podkarpackim Centrum Psychoterapii w Rzeszowie.

 • 5

  Koszt

  140 zł za sesję treningową (50 minut).

 • 6

  Poufność

  To o czym rozmawiamy na spotkaniach, objęte jest tajemnicą zawodową. Więcej w polityce prywatności.

 • 7

  Możliwy wstęp do terapii

  Trening może być dobrym wstępem do rozpoczęcia psychoterapii dla osób, które nie korzystały wcześniej z takiej formy pomocy, a zastanawiają się nad nią. Pozwala poznać mój sposób i styl pracy, porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się, jakie istnieją możliwe formy pracy. Przekonać się, czy istnieje potencjał, potrzeba i gotowość do wprowadzenia zmian w życiu. Więcej o psychoterapii.

Terapia, Rozwój, Równowaga

Psychoterapia - zobacz więcej...

PSYCHOTERAPIA

Indywidualne sesje i konsultacje

Psychoterapia ma na celu przyniesienie ulgi w psychicznym (a czasem także fizycznym) cierpieniu. Narzędziem mojej pracy jest rozmowa. Psychoterapia to cykl systematycznych spotkań indywidualnych, które ukierunkowane są na rozwiązanie zgłaszanego problemu.

Kiedy PSYCHOTERAPIA może pomóc?
Dlaczego pierwszym etapem są konsultacje i do czego służą? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Program Pracy z Traumą (PTSD) - zobacz więcej...

PRACA Z TRAUMĄ (PTSD)

Program terapeutyczny dla dorosłych

Cykl od 3 do 12 spotkań o charakterze psychoterapii krótkoterminowej koncentrującej się na konkretnych zdarzeniach z życia pacjenta i ich skutkach. Naucz się panować nad destrukcyjnymi skutkami traumy i im przeciwdziałać. Spróbuj odzyskać siebie i swoje życie.

Jak poradzić sobie z wstrząsającymi doświadczeniami z bliższej i dalszej przeszłości? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening adaptacji do sytuacji trudnych - zobacz więcej...

SYTUACJE TRUDNE

Trening adaptacji do trudnych sytuacji życiowych

Indywidualne zajęcia dla osób doświadczonych przez los, które nie znajdują oparcia w swoim otoczeniu. Jak radzić sobie ze smutkiem, zdradą, cierpieniem, wypadkiem, stratą, zawodem w relacjach z otoczeniem, życiową katastrofą czy brakiem wiary w ludzi?

Kiedy i dla kogo TRENINGI ADAPTACJI DO SYTUACJI TRUDNYCH są pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacyjny dla kobiet - zobacz więcej...

ODZYSKAJ SIEBIE

Trening antystresowy i wyciszający dla kobiet

Zajęcia, podczas których nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Zadbasz o swoje ciało, które tak dzielnie wspiera Cię każdego dnia. Usłyszysz i docenisz siebie i swoje życie. Otulisz się spokojem.

Wyjdź naprzeciw swojej kobiecości i swoim potrzebom. Zajmij się sobą! Zobacz WIĘCEJ informacji...

trening zarządzania stresem dla mężczyzn - zobacz więcej...

ZARZĄDZANIE STRESEM

Trening przetrwania dla mężczyzn

Naucz się lepiej funkcjonować w sytuacjach trudnych. Bądź bardziej świadomy siebie, swojego ciała i procesów jakie w nim zachodzą. Zwiększ odporność fizyczną i psychiczną. Zobacz, jak efektywnie radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami.

Przetrwanie w świecie pełnym wyzwań zależy także od Ciebie! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relacji rodzicielskich - zobacz więcej...

RELACJE RODZICIELSKIE

Trening dla jednego lub obojga rodziców

Formuła indywidualnego treningu pozwala na skupienie się na specyfice danej rodziny – jej konkretnych problemach, trudnościach oraz potencjale jej członków i rodziny jako całości. Jak być dobrymi rodzicami pozostając nadal kobietą i mężczyzną? Jak budować relacje z dziećmi i jak uszanować ich dorastanie?

Co TRENINGI RELACJI RODZICIELSKICH dają rodzicom? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening życiowej energii - zobacz więcej...

WYPALENIE ZAWODOWE

Trening odzyskiwania życiowej energii

Trening indywidualny przeznaczony dla osób, które przeciążone są obowiązkami, odczuwają nadmiar stresu, straciły chęć do pracy i działania. Mają poczucie, że życie stało się jałowe, a wszystko co ważne gdzieś im umyka.

Wypalenie zawodowe narasta niepostrzeżenie i dotyczyć może niemal każdego. Zobacz, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła nam organizm! Przeczytaj WIĘCEJ informacji...

Trening pewności siebie - zobacz więcej...

PEWNOŚĆ SIEBIE

Trening życia na własnych warunkach

Zajęcia indywidualne, podczas których zobaczysz, jaki wpływ na komfort "podróży przez życie" mają: poczucie spełnienia, postrzeganie siebie i otoczenia zgodnie z rzeczywistością oraz to, jak czujesz się we własnej skórze. Doświadczysz autentycznej pewności siebie.

Kiedy warto skorzystać i dla kogo jest przydatny TRENING PEWNOŚCI SIEBIE? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacji dla maturzystów - zobacz więcej...

MATURA NA SPOKOJNIE

Trening antystresowy i pewności siebie

Ćwiczenia i metody pozwalające lepiej przygotować się do egzaminów i łatwiej funkcjonować pod presją otoczenia. Naucz się w sposób świadomy radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Trening polecany także studentom i uczniom szkół artystycznych.

Dowiedz się, jak poprawić swoje szanse! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO - zobacz więcej...

CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO

Trening odnajdywania się w nowej roli

Celem indywidualnego treningu dla kobiet jest ułatwienie przeżycia czasu ciąży i wczesnego macierzyństwa bardziej spokojnie, z większym zrozumieniem swoich i dziecka emocji, Waszych potrzeb oraz tego, co wydarza się w życiu Was obojga.

Naucz się wspierać rozwój swojego dziecka w sposób świadomy, mądry i pełen miłości. Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening dla matek i córek - zobacz więcej...

MATKI i CÓRKI

Trening dla kobiet w każdym wieku

Relacja matka - córka jest jedyna w swoim rodzaju. Zawiera wiele emocji i uczuć – zarówno miłości, czułości, troski, jak też złości, żalu i frustracji. Trening przeznaczony jest dla kobiet – matek i córek, dla których ta relacja jest trudna lub chciałyby wykorzystać potencjał tkwiący w byciu matką swojej córki i córką swojej matki.

Kiedy warto pomyśleć o treningu? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Na Marginesie Codzienności - zobacz więcej...

BLOG

# Na Marginesie Codzienności

W swojej praktyce spotykam się z różnymi pytaniami, mitami i próbami rozwiązywania życiowych problemów „na skróty”. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych mogła bym zebrać w jednym miejscu.

Stąd pomysł na blog Na Marginesie Codzienności o zagadnieniach związanych z terapią, rozwojem osobistym i pracą z ciałem. Zobacz WIĘCEJ...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości