Postanowiłam uzupełnić swoją stronę o blog Na Marginesie Codzienności. Nasz świat zasypywany jest informacjami. Jest ich tak wiele, że większość z nich ucieka lub w ogóle do nas nie dociera. Mimo to być może te kilka refleksji, którymi podzielę się z Wami od czasu do czasu, ułatwi odszukanie odpowiedzi na jakieś nurtujące pytanie. Nazywam się Edyta Baran. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych wpisów :)
Najbardziej depresyjny dzień roku
A więc nadszedł Blue Monday!
Nieubłaganie dla tych, którzy w niego wierzą. Pozostali mają szansę usłyszeć o nim w mediach. To się dzieje naprawdę!
Według wzoru opracowanego przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla najbardziej depresyjny dzień w tym roku przypadnie 20 stycznia. Co roku to inna data. Pierwotnie wypadał w każdy czwarty poniedziałek po Nowym Roku, ale od kryzysu finansowego dziewięć lat temu, nastroje pogorszyły się i jest to trzeci poniedziałek stycznia.
Do jego wyznaczania służy wzór, w którym uwzględniono wpływ na nasze samopoczucie: pogody, motywacji do pracy, czasu od świąt Bożego Narodzenia, posiadanych długów, poczucia konieczności podjęcia działań i świadomości niezrealizowania noworocznych postanowień. W uproszczeniu Blue Monday to efekt powrotu do pracy po przerwie świąteczno-noworocznej, debetu na karcie kredytowej po grudniowym zakupowym szaleństwie oraz corocznej porażki śmiałych planów, które w nowym roku mają odmienić nam życie.
Sama prawda. Niemalże :)
Wiele osób wierzy w Najbardziej Depresyjny Dzień Roku. Sprzyja temu fakt, że poniedziałki bywają trudne – trzeba zmierzyć się z zadaniami kolejnego tygodnia, aura zimą (szczególnie na Wyspach Brytyjskich) zazwyczaj nie rozpieszcza, a nasza motywacja do działania, wobec braku zmiany, spada.
Od kilku lat Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca również uwagę na coraz powszechniejszy problem depresji. Według prognoz do 2020 roku będzie ona na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym.
Jedynie co w tej historii jest nieprawdziwe to sama metoda wyznaczania owego najbardziej depresyjnego dnia i rzekomo naukowo potwierdzony fakt jego istnienia.
Nauka w służbie mamony
Pomimo że autorem koncepcji Blue Monday jest psycholog powołujący się na związki z Cardiff University – choć sama uczelnia się od niego odcina – to metoda jest pseudonaukowym mitem. Stworzono ją w 2004 roku na zlecenie jednego z biur podróży, które przy jej pomocy chciało zwiększyć styczniową sprzedaż wycieczek do ciepłych krajów. Mit, zdemaskowany przez dziennikarza dziennika The Guardian, zdołał się jednak zakorzenić w świadomości wielu osób. Szukając powodów chwilowego spadku dobrego samopoczucia, chcemy jakoś je sobie wytłumaczyć. Blue Monday, nie dość, że pasuje jako wyjaśnienie idealne, to jeszcze działa jak samospełniająca się przepowiednia. Coś co wprawdzie nie istnieje, ale w co wierzymy, zaczyna wpływać na nasze życie. Podobnie zresztą dzieje się z wiarą w fatum piątku 13, o czym już pisałam na blogu.
Niebezpieczna tendencja
To, że trzeci poniedziałek w roku nie różni się od innych dni, nie zmienia jednak tego, że pogrążanie się w złym nastroju obniża nam poczucie sprawczości, samoocenę, wiarę w siebie i ludzi. Brak pozytywnego myślenia spycha nas w odmęty czarnowidztwa i malkontenctwa. To nie jest dobra droga. W najczarniejszym scenariuszu spychać nas bedzię w odmęty depresji.
Co w zamian?
Chce zaproponować Ci 7 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW POPRAWY NASTROJU. Pisałam o nich w poprzednim wpisie. Mam nadzieję, że ćwiczenie zachowań pozwalających poprawić sobie nastrój idzie Ci dobrze? A jeśli nie czytałaś / nie czytałeś mojej propozycji to polecam :).
Pozdrawiam. Edyta Baran (c) Styczeń 2020
psychoterapia.edytabaran.pl/blog-nmc.html
PS Aby dostawać powiadomienia o kolejnych tekstach – polub moją stronę na FB Psychoterapia.Edyta.Baran. Jeśli już to zrobiłaś albo zrobiłeś, to aby zawsze być na bieżąco, warto zmienić sobie domyślne ustawienia obserwowania mojej strony na FB na wyświetlaj najpierw i włącz powiadomienia.
A jeśli wpis Ci się spodobał, to będzie mi miło, jeśli zaprosisz znajomych na mojego FB lub wyślesz im link. Udostępniając dzielisz się wiedzą :)
-
1
Jak się zgłosić?
Najlepiej zadzwonić: tel. 791 965 659 w godz. 8-19 - jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię. Można też napisać wiadomość przez Facebooka.
-
2
Konsultacje
Jedno lub więcej spotkań 50 min. Ich efektem jest wspólna decyzja o terapii u mnie lub omówienie innych - możliwych - rozwiązań.
-
3
Psychoterapia
Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu stacjonarnie lub on-line. Standardowa sesja trwa 50 minut. Zobacz więcej w opisie psychoterapii...
-
4
Program Pracy z Traumą (PTSD)
Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej, które trwają 50 minut. Więcej w opisie programu...
-
5
Treningi indywidualne
Zazwyczaj 2 lub 3 zajęcia indywidualne, które trwają 50 minut. Więcej w opisie poszczególnych treningów...
Spis treści
Home | O mnie | Usługi | Kwalifikacje | Polityka prywatności | Blog #NMC | Kontakt
Warto wierzyć w możliwość zmiany
Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości