Edyta Baran Certyfikowany PsychoterapeutaPostanowiłam uzupełnić swoją stronę o blog Na Marginesie Codzienności. Nasz świat zasypywany jest informacjami. Jest ich tak wiele, że większość z nich ucieka lub w ogóle do nas nie dociera. Mimo to być może te kilka refleksji, którymi podzielę się z Wami od czasu do czasu, ułatwi odszukanie odpowiedzi na jakieś nurtujące pytanie. Nazywam się Edyta Baran. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych wpisów :)

Treningi relaksacyjne w psychoterapii

Treningi relaksacyjne jako wsparcie psychoterapii


Dziś chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania psychoterapii technikami relaksacyjnymi. Nie jest to oczywiście żadna wielka autorska teoria, ani szczególnie nowatorski pomysł, ale pomyślałam, że może zwróci uwagę na jedną z możliwości, które w dość prosty sposób poprawią efektywność działań terapeutycznych.

Jestem psychoterapeutą integratywnym, a więc z natury rzeczy jestem otwarta na różne nurty terapeutyczne i metody w nich stosowane. Bliskie są mi techniki pracy z ciałem. Uważam, że ciało i umysł są ze sobą połączone. Zatem pracując z ciałem, wpływamy na emocje i myśli. Przez kilka lat prowadziłam również zajęcia Jogi Relaksacyjnej dla kobiet. Doceniłam wówczas, jak ćwiczenia oddechowe i praca z ciałem wpływają na samopoczucie i rozładowywania codziennego napięcia.

Tu i teraz

Aby usłyszeć siebie, trzeba się zatrzymać. Pomaga w tym skupienie uwagi na oddechu, doświadczanie swojego ciała i bycie w chwili obecnej. W swojej pracy terapeutycznej zauważyłam, że w wielu przypadkach włączenie do terapii właśnie elementów relaksacji, pracy z ciałem i ćwiczeń oddechowych, skutecznie pomaga pacjentom w ich pracy. Dzieje się tak dzięki rozładowaniu nagromadzonych napięć, wyciszeniu myśli i uspokojeniu emocji. Poprawia się również koncentracja i zwiększa się kontakt ze swoim ciałem, potrzebami i granicami.

Treningi

Od kilku lat oprócz psychoterapii prowadzę treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem dla dorosłych. Jest to cykl 2-3 spotkań indywidualnych. Znakomita większość to właśnie treningi relaksacyjne i antystresowe. Z założenia są one adresowane do osób, które nie chcą, nie są gotowe albo nie mogą podjąć terapii. Jednocześnie, ich problem ze sobą lub w relacjach z otoczeniem wymaga, dość szybkiej interwencji, bardziej skoncentrowanej na doraźnym „zgaszeniu pożaru” niż głębokiej i długofalowej pracy. Są to sytuacje, w których zmiany w życiu (zmiana pracy, strata, żałoba, wypadek, zbliżający się egzamin, przejście na emeryturę i tym podobne) są na tyle silnie stresujące, że osoby nie potrafią sobie z nimi samodzielnie poradzić. Dotyczy to także sytuacji, na przeżywanie których nie są przygotowane, takich jak strata bliskiej osoby, żałoba czy udział np. w wypadku. Brakuje im wzorców, jak sobie radzić albo zasobów pozwalających zmierzyć się z nową sytuacją. Napięcie, które się wówczas pojawia, jeśli nie zostanie w porę rozładowane, może prowadzić do długotrwałych negatywnych konsekwencji. U takich osób mogą pojawiać się i rozwijać zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju (stany depresyjne), zaburzenia psychosomatyczne, kłopoty z kontrolą reakcji emocjonalnych (np. wybuchy złości) czy zespół stresu pourazowego (PTSD).

Aby kontrolować życie – w rozumieniu emocji, reakcji i działań – należy zapanować nad myślami. W przeciwnym razie odczuwamy bezradność, nie potrafimy się rozluźniać, relaksować i odpoczywać. Żyjemy w ciągłym napięciu i braku poczucia bezpieczeństwa. Doświadczamy niepokoju w związku z przyszłością lub rozpamiętujemy przeszłość, stając się zakładnikami złości, smutku i żalu.

Ćwiczenia

W czasie treningów relaksacyjnych i antystresowych stosuję ćwiczenia oddechowe, mentalne i pracy z ciałem. Oddech, pogłębiony i uważny, pomaga być „tu i teraz”. Oddychanie przeponowe pozwala rozluźnić mięśnie brzucha i skupić uwagę na ciele. Ćwiczenia oddechowe wyciszają, dodają energii, dotleniają i powodują poprawę nastroju. Ćwiczenia mentalne służą zmianie schematów w myśleniu na bardziej konstruktywne np. poprzez uświadamianie jak negatywne scenariusze przyszłości wpływają na nasze życie w teraźniejszości. Praca z ciałem, to ćwiczenia pozwalające rozładować nagromadzone w ciele napięcia i emocje. Przykładem mogą być ćwiczenia inspirowane metodą opracowaną przez Davida Berceliego – Tension and Trauma Releasing Exercises, czyli ćwiczenia uwalniające stres, traumę i napięcia – w skrócie zwane TRE.

Uwalnianie napięcia

Ćwiczenia oparte na metodzie TRE to generalnie fajny pomysł, ale trzeba pamiętać, że ich efektem może być odblokowanie bardzo silnych emocji i intensywnych reakcji ciała. Można więc tu mówić o otwieraniu swoistej puszki Pandory. Odczucia w skutek TRE mogą być na tyle silne, że przerastają zdolność do poradzenia sobie z nimi. Konieczna jest zatem swoista osłona terapeutyczna – czyli zapewnienie profesjonalnego wsparcia, kontrolowanie całego procesu i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Spotkałam się z przypadkami, kiedy osoby ćwiczące TRE na ogólnodostępnych zajęciach, prowadzonych przez trenerów bez przygotowywania terapeutycznego, doznawały tak silnych emocji, że nie były one w stanie samodzielnie sobie z nimi poradzić. Nie są to pewnie sytuacje bardzo częste, ale warto pamiętać, że jeśli nastąpią, brak opieki nad taką osobą, może być dla niej niebezpieczny.

Wsparcie zewnętrznej terapii

Sam pomysł, aby się podzielić moimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, jest również efektem kilku pozytywnych informacji zwrotnych, od moich kolegów i koleżanek terapeutów. Skierowali oni na treningi relaksacyjne do mnie osoby pozostające u nich w terapii. Były to zarówno osoby dorosłe doświadczające lęku, napięcia i niepokoju jak i maturzyści, których kłopotem był stres związany z nadchodzącym egzaminem i wchodzeniem w dorosłość. Z informacji, które otrzymałam treningi wsparły proces terapeutyczny tych osób.
Więcej o treningach, które prowadzę w Przemyślu, w gabinecie prywatnym, przeczytać można w ich opisach. Zapraszam.


Relaksacja i wyciszenie dla kobiet

Treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem

ODZYSKAJ SIEBIE. Trening indywidualny, podczas którego nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Zadbasz o swoje ciało, które tak dzielnie wspiera Cię każdego dnia. Usłyszysz i docenisz siebie i swoje życie. Otulisz się spokojem. Wyjdź naprzeciw swojej kobiecości i swoim potrzebom. Zajmij się sobą! Zobacz WIĘCEJ informacji...


Zarządzanie stresem dla mężczyzn

Trening zarządzania stresem dla mężczyzn

PRZETRWAJ W NAWALE WYZWAŃ I OBOWIĄZKÓW. Trening w czasie którego nauczysz się lepiej funkcjonować w sytuacjach trudnych. Będziesz bardziej świadomy siebie, swojego ciała i procesów jakie w nim zachodzą. Zwiększysz odporność fizyczną i psychiczną. Zobaczysz jak efektywnie radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Przetrwanie w świecie pełnym wyzwań zależy także od Ciebie! Zobacz WIĘCEJ informacji...


Dla seniorów

Trening dla seniorów

TRENING ADAPTACJI DO ZMIAN W ŻYCIU. Wchodzenie w wiek dojrzały i przejście na emeryturę to czas silnego odczuwania objawów starzenia. Ważne jest otrzymanie pomocy w dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej. Trening pozwala seniorom łatwiej zmierzyć się z wyzwaniami i dolegliwościami ich wieku. Trening polecany również dzieciom i wnukom osób starszych, pracgnących zrozumieć co dzieje się z ich rodzicami i dziadkami.Dowiedz się, dlaczego tak ciężko zaakceptować zmiany na tym etapie życia! Zobacz WIĘCEJ informacji...


Matura na spokojnie

Trening antystresowy dla maturzystów

TRENING ANTYSTRESOWY I PEWNOŚCI SIEBIE. Ćwiczenia i metody pozwalające lepiej przygotować się do egzaminów i łatwiej funkcjonować pod presją otoczenia. W czasie indywidualnych zajęć nauczysz się w sposób świadomy radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Trening polecany także studentom. Dowiedz się, jak poprawić swoje szanse. Zobacz WIĘCEJ informacji...


Pozdrawiam. Edyta Baran (c) Marzec 2020
psychoterapia.edytabaran.pl/blog-nmc.html

PS Aby dostawać powiadomienia o kolejnych tekstach – polub moją stronę na FB Psychoterapia.Edyta.Baran. Jeśli już to zrobiłaś albo zrobiłeś, to aby zawsze być na bieżąco, warto zmienić sobie domyślne ustawienia obserwowania mojej strony na FB na wyświetlaj najpierw i włącz powiadomienia.


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranA jeśli wpis Ci się spodobał, to będzie mi miło, jeśli zaprosisz znajomych na mojego FB lub wyślesz im link. Udostępniając dzielisz się wiedzą :)


 • 1

  Jak się zgłosić?

  Najlepiej zadzwonić: tel. 791 965 659 w godz. 8-19 - jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię. Można też napisać wiadomość przez Facebooka.

 • 2

  Konsultacje

  Jedno lub więcej spotkań 50 min. Ich efektem jest wspólna decyzja o terapii u mnie lub omówienie innych - możliwych - rozwiązań.

 • 3

  Psychoterapia

  Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu stacjonarnie lub on-line. Standardowa sesja trwa 50 minut. Zobacz więcej w opisie psychoterapii...

 • 4

  Program Pracy z Traumą (PTSD)

  Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej, które trwają 50 minut. Więcej w opisie programu...

 • 5

  Treningi indywidualne

  Zazwyczaj 2 lub 3 zajęcia indywidualne, które trwają 50 minut. Więcej w opisie poszczególnych treningów...

Spis treści

Zobacz pełny tekst...

STARTUJEMY

# Dlaczego piszę bloga?

# Na Marginesie codzienności. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych, mogła bym zebrać w jednym miejscu. Startuję w piątek 13 grudnia. A sama data? Zobacz dlaczego jest uznawana za pechową i jak wiele osób wierzy w jej magię.Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

EDYTA BARAN - ROZMOWA

# Więcej o mnie

Dlaczego zostałam psychoterapeutką i co myślę o tej pracy? Jakie mam doświadczenie i gdzie przyjmuję w Przemyślu? Jakie kolory, rośliny i pory roku lubię? Jak spędzam wolny czas? Jakie mam plany? Co sądzę o magii liczb, układach gwiazd i relacji z naturą? Przeczytaj PEŁNY TEKST rozmowy...

Zobacz pełny tekst...

500 milionów ODDECHÓW

# Ćwiczenia oddechowe

Dlaczego jakość oddchania ma aż takie znaczenie? Bez jedzenia da się wytrzymać ponad miesiąc, bez picia tydzień, lecz bez oddechu tylko kilka minut. Jednak oddech oddechowi nierówny. Zobacz jak poprawić sobie jakość życia oddychając właściwie i przykładowe ćwieczenie oddechowe PIKO-PIKO. Przeczytaj PEŁNY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Mam dla Ciebie PREZENT

# Świątecznie

Prezent sprawdzi się także w nowym roku. Bo potrzeba bliskości jest ponadczasowa. Potrzeba, która towarzyszy ludziom od dawien dawna. Dotyczy ona także dawania i dostawania prezentów. Sprawdź co przygotowałam specjalnie dla Ciebie! Mam nadzieję, że Ci się spodoba i zrobisz z niego dobry użytek :) ZOBACZ...

Zobacz pełny tekst...

7 Sposobów Poprawy Nastroju

# Praktyczny trening codzienny

Nikt nie zadba o nas tak jak my sami. Czy da się jednak samemu sobie poprawić nastrój? Zebrałam 7 praktycznych sposobów, dzięki którym jest to możliwe. Sprawdziłam je na sobie. Działają. Same w sobie są bardzo proste. Można wykorzystać jeden, kilka lub wszystkie. SPRÓBUJ - oto sposób na lepszy nastrój...

Zobacz pełny tekst...

Najbardziej depresyjny dzień

# Blue Monday

Wiele osób wierzy w Blue Monday. Sprzyja temu fakt, że poniedziałki bywają trudne – trzeba zmierzyć się z zadaniami kolejnego tygodnia, dni są krótkie a zimowa aura zazwyczaj nie rozpieszcza. Ile w tym prawdy, że to właśnie trzeci poniedziałek nowego roku jest tym najgorszym dniem? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Depresja - co warto wiedzieć?

# Lecz Depresję

„Depresją” potocznie określa się stany zwykłego pogorszenia nastroju. Wciąż wiele osób ma mgliste pojęcie jak odróżnić je od objawów rzeczywistej choroby. Cierpiący na depresję spotykają się często z niezrozumieniem lub brakiem akceptacji, a bliscy czy przyjaciele nie wiedzą jak się zachować. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Czas na wiosenne porządki

# Przewietrz Głowę

Pod sam koniec zimy najdotkliwiej odczuwamy spadek formy i brak energii. Jak zatem naładować akumulatory przed wiosenną aktywnością? Jak przygotować się na to, co właśnie nadchodzi? Zrób wiosenne porządki - detoks dla Twojego ciała i umysłu. Przewietrz głowę. Zrób to dla siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Relaksacja w psychoterapii

# Treningi relaksacyjne jako wsparcie psychoterapii

Dziś chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania psychoterapii technikami relaksacyjnymi. W czasie treningów relaksacyjnych i antystresowych stosuję indywidualnie dobierane ćwiczenia oddechowe, mentalne i pracy z ciałem. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Jak oszukać czas?

# 7 pomysłów

Czy da się w wieku 65 lat funkcjonować jak pięćdziesięciolatek? Jaki obrać styl życia, aby jak najdalej odsunąć moment wystąpienia objawów starzenia się? Przygotowałam kilka pomysłów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć dbać o siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Metoda na wnuczka

# Bardziej ufni - mniej ostrożni?

Dlaczego metoda oszukiwania seniorów na "wnuczka" lub "policjanta" pomimo wielu ostrzeżeń jest niestety tak bardzo skuteczna? Co skłania starsze osoby do zaufania obcym? Czy to tylko naiwnośc, czy może coś więcej? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Trauma

# W niewoli przeszłości

Trauma jest jak niegojąca się rana, tym trudniejsza do wyleczenia, że dotycząca psychiki. Z pozoru niewidoczna, często wypierana, niestety nie znika z upływem czasu. Objawy traumy spowodowanej przez psychiczny uraz dotkniętym nią osobom potrafią rujnować życie przez lata. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Sesje on-line

# Psychoterapia na odległość

Zdecydowałam się na stałe włączyć sesje on-line do mojej praktyki. Po doświadczeniach lock-downu stwierdziłam, że sprawdzają się one zarówno w psychoterapii, Programie Pracy z Traumą (PTSD), jak i treningach rozwoju osobistego. Myślę, że to dobre rozwiązanie, gdy odelgłość jest ograniczeniem. Przeczytaj całość informacji...

Zobacz wszystkie usługi...

USŁUGI

# Terapia oraz rozwój osobisty i praca z ciałem

Przemyśl: Psychoterapia - indywidualna dorosłych. Program Pracy z Traumą (PTSD) - terapia krótkoterminowa. Treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem - 2-3 spotkania indywidualne poświęcone rozwiązaniu konkretnego problemu. Kiedy i dla kogo mogą być pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości