Edyta Baran - certyfikowany psychoterapeuta i psycholog Oprócz treningów indywidualnych, prowadzę sesje psychoterapii i Program Pracy z Traumą (PTSD). Sesje terapeutyczne i treningi prowadzę w Przemyślu i online. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą i psychologiem. Więcej informacji o mnie i moich kwalifikacjach znajduje się na stronie głównej.

Trening odzyskiwania życiowej energii

"Aby efektywnie funkcjonować w życiu prywatnym i zawodowym, niezbędna jest równowaga pomiędzy wydatkowaniem energii i jej odzyskiwaniem. Jeśli jej zabraknie, to z czasem utracimy siły i motywację do nawet najbardziej pasjonującej pracy." - Wojciech Eichelberger

Trening Odzyskiwania Życiowej Energii dla osób z objawami wypalenia zawodowego to 2-3 indywidualne spotkania z dobranymi odpowiednio do sytuacji i potrzeb ćwiczeniami rozluźniającymi, oddechowymi i mentalnymi.

WYPALENIE ZAWODOWE

Wypalenie zawodowe to stan psychofizycznego wyczerpania organizmu, spowodowany długotrwałym stresem, nadmiarem obowiązków, niewłaściwą organizacją czasu i regularną pracą ponad siły. Życie zawodowe zabiera nam coraz więcej czasu, stawia coraz więcej wymagań, rośnie presja wyników, terminów i obaw, czy uda się temu sprostać. Z powodu narastającego stresu i chronicznego zmęczenia przestajemy dbać o siebie i swoje zasoby. Za krótko śpimy, pośpiesznie i niezdrowo jemy, nie potrafimy odpoczywać i regenerować się, brakuje nam czasu dla bliskich.

Wyobraź sobie kogoś, kto dojeżdża pod dom lub pracę i nie jest w stanie wysiąść z samochodu. Bezmyślnie patrzy jak krople deszczu spływają po szybie. Nie ma siły nigdzie iść… Z nikim rozmawiać… Nic robić. Chciałby, aby świat taki jakim jest, przestał istnieć. Nie obchodzi go nic, co dotyczy jego obowiązków w pracy. Zgodzisz się, że to ktoś kto zdecydowanie wymaga pomocy, prawda?

Wypalenie zawodowe najczęściej pojawia się u osób, które w swojej pracy mają ciągły kontakt z ludźmi i są emocjonalnie zaangażowani w ich problemy. Dotyczy zatem np. pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, policjantów i księży oraz innych osób zajmujących się szeroko rozumianą pomocą drugiemu człowiekowi. Ze względu na sposób organizacji i relacje w pracy na wypalenie zawodowe narażeni są też pracownicy korporacji.

Wypaleniu zawodowemu sprzyja także nasza osobowość. Szczególnie narażeni będą perfekcjoniści i osoby silnie utożsamiające się ze swoją pracą. Wpadają w pułapkę niekontrolowanej pogoni za doskonałością. Bezkrytycznie zużywają siły, zapominając o rozsądnej proporcji nakładu pracy i rzeczywistego efektu.

Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem na tyle powszechnym, że opisane jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) tworzoną przez WHO (Międzynarodową Organizację Zdrowia). Wcześniejszy wpis, w maju 2019 został uzupełniony o szerszą definicję. Wypalenie zawodowe klasyfikowane jest obecnie jako zjawisko zawodowe i opisano je w rozdziale "Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia". Definiuje się je jako efekt przewlekłego stresu w miejscu pracy, którym nie udało się skutecznie zarządać. Do jego objawów zalicza się: uczucie fizycznego wyczerpania lub wyczerpania energii, zwiększony dystans mentalny do pracy lub odczucia negatywne albo cyniczne związane z pracą oraz zmniejszoną efektywność zawodową. Za skuteczną interwencję w walce z wypaleniem zawodowym uznaje się działania psychoterapeutyczne.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE I "RACHUNEK SUMIENIA"

W codziennej pogoni, przytłoczeni nadmiarem obowiązków i terminów, przegapiamy sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. Lekceważymy je, udając, że wypalenie zawodowe nas nie będzie dotyczyć. Zbyt późno orientujemy się w skali strat – zarówno na poziome naszej kondycji psychicznej, naszego zdrowia, jak i relacji z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi.

Dla własnego dobra warto przeprowadzać sobie regularnie "rachunek sumienia", starając się wychwycić niepokojące objawy. Nie wszystkie są oczywiste. Część z nich łatwo zbagatelizować lub błędnie ocenić.

Zastanów się, czy któraś z opisanych niżej sytuacji nie dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia. Jeśli zauważysz na raz kilka z podanych objawów - to znak, że najwyższa pora zacząć działać!

 • Zauważasz narastające zmęczenie bez względu na ilość wysiłku. Często odczuwasz wyczerpanie. Nawet w pełni przespana noc czy wolny weekend przestają wystarczać, aby wypocząć, nabrać energii i chęci do pracy.

 • Doświadczasz apatii i smutku. Coraz bardziej wycofujesz się z aktywności i relacji w pracy oraz życiu prywatnym. Czujesz narastającą bezsilność i rezygnację.

 • Rozdrażnienie i poirytowanie utrudniają Ci współpracę z ludźmi. Popadasz w konflikty. Czujesz duże napięcie emocjonalne. Masz częste wahania nastroju nieadekwatne do sytuacji, w których jesteś.

 • Zmniejsza się Twoja kreatywność, motywacja i zaangażowanie w pracę. Trudno jest Ci się skoncentrować i łatwo się rozpraszasz. Praca zajmuje Ci coraz więcej czasu, a efekty są coraz słabsze.

 • Masz obniżoną samoocenę. Doświadczasz braku poczucia sprawczości i wiary w możliwość zmiany sytuacji życiowej.

 • Nieoczekiwanie i szybko narastają problemy zdrowotne np.: choroby serca, nadciśnienie, dolegliwości układu trawiennego czy bóle głowy. Spada odporność organizmu i wzrasta podatność na infekcje. Obniżyła Ci się sprawność seksualna lub zanika zainteresowanie seksem. Masz problemy ze snem.

 • Sięgasz po alkohol lub inne używki. Usiłujesz odwrócić uwagę od gnębiących Cię problemów. Przestajesz dbać o sprawy ważne.

TRENING ODZYSKIWANIA ŻYCIOWEJ ENERGII

Trening przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z wypaleniem zawodowym - odczuwają nadmiar stresu, są przeciążone obowiązkami, straciły chęć do pracy i działania, mają poczucie, że życie stało się jałowe, a wszystko co ważne gdzieś im umyka. Jego celem jest poprawa jakości życia i zapanowanie nad destrukcyjnymi schematami działania.

Trening Odzyskiwania Życiowej Energii - składa się z 2-3 spotkań i pozwala:

 • regenerować siły i rozluźniać się dzięki specjalnym ćwiczeniom oddechowym i mentalnym
 • lepiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami
 • bezpiecznie odreagowywać napięcia
 • docenić umiejętność mówienia nie, aby nie stać się zakładnikiem swoich obowiązków
 • efektywnie szukać sił do działania i unikać wypalenia
 • należycie dbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną
 • przebudować listę życiowych priorytetów dając pierwszeństwo temu, co najważniejsze.

Struktura zajęć na treningu

Treningi indywidualne obejmują 2-3 spotkania - ich ilość ustalimy w czasie pierwszej sesji.
Zajęcia prowadzę w gabinecie prywatnym w PRZEMYŚLU lub w ramach sesji on-line.

Trening - sesja 50 min - w gabinecie lub on-line: 180 zł.

Zapraszam do umówienia się na pierwsze spotkanie.

Zaciekawiły Cię te informacje? Podziel się ze znajomymi :) Udostępnij na FB lub wyślij jako wiadomość.

Trening odzyskiwania życiowej energii


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranZapraszam również do odwiedzenia i polubienia mojej strony na facebooku: www.facebook.com/Psychoterapia.Edyta.Baran. Staram się tam regularnie umieszczać: doniesienia o wydarzeniach, które chciałabym polecić moim obecnym i byłym pacjentom; linki do opisów książek i artykułów z dziedziny psychologii; informacje o niecyklicznych warsztatach, które organizuję lub wydają mi się godne uwagi.


 

Home | O mnie | Usługi | Kwalifikacje | Polityka prywatności | Blog #NMC | Kontakt

 • 1

  Jak się zgłosić?

  Należy umówić się na pierwsze zajęcia: tel. 791 965 659 w godz. 8-19. Jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię.

 • 2

  Treningi

  Zajęcia indywidualne skoncentrowane na rozwiązaniu konkretnego problemu. Techniki i metody są dobierane pod kątem sytuacji i potrzeb zgłaszającej się do mnie osoby.

 • 3

  Czas trwania

  2-3 zajęcia, które trwają 50 minut. Zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu.

 • 4

  Miejsce

  Zajęcia odbywają się w gabinecie prywatnym w Przemyślu lub w ramach sesji on-line.

 • 5

  Koszt

  sesja treningowa - 50 minut
  w gabinecie - 180 zł
  on-line - 190 zł
  .

 • 6

  Poufność

  To o czym rozmawiamy na spotkaniach, objęte jest tajemnicą zawodową. Więcej w polityce prywatności.

 • 7

  Możliwy wstęp do terapii

  Trening może być dobrym wstępem do rozpoczęcia psychoterapii dla osób, które nie korzystały wcześniej z takiej formy pomocy, a zastanawiają się nad nią. Pozwala poznać mój sposób i styl pracy, porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się, jakie istnieją możliwe formy pracy. Przekonać się, czy istnieje potencjał, potrzeba i gotowość do wprowadzenia zmian w życiu. Więcej o psychoterapii.

Terapia, Rozwój, Równowaga

Psychoterapia - zobacz więcej...

PSYCHOTERAPIA

Indywidualne sesje i konsultacje

Psychoterapia ma na celu przynieść ulgę w psychicznym (a czasem także fizycznym) cierpieniu. Jest to cykl systematycznych sesji indywidualnych, nastawionych na rozwiązanie zgłaszanego problemu. Narzędziem mojej pracy jest rozmowa - w gabinecie lub on-line.

Kiedy PSYCHOTERAPIA może pomóc?
Dlaczego pierwszym etapem są konsultacje i do czego służą? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Program Pracy z Traumą (PTSD) - zobacz więcej...

PRACA Z TRAUMĄ (PTSD)

Program terapeutyczny dla dorosłych

Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej koncentrującej się na konkretnych zdarzeniach z życia pacjenta i ich skutkach. Naucz się panować nad destrukcyjnymi skutkami traumy i im przeciwdziałać. Spróbuj odzyskać siebie i swoje życie.

Jak poradzić sobie z wstrząsającymi doświadczeniami z bliższej i dalszej przeszłości? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening adaptacji do sytuacji trudnych - zobacz więcej...

SYTUACJE TRUDNE

Trening adaptacji do trudnych sytuacji życiowych

Indywidualne zajęcia dla osób doświadczonych przez los, które nie znajdują oparcia w swoim otoczeniu. Jak radzić sobie ze smutkiem, zdradą, cierpieniem, wypadkiem, stratą, zawodem w relacjach z otoczeniem, życiową katastrofą czy brakiem wiary w ludzi?

Kiedy i dla kogo TRENINGI ADAPTACJI DO SYTUACJI TRUDNYCH są pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Zobacz pełny tekst...

Sesje on-line

Czy psychoterapia na odległość ma sens?

Sesje on-line stały się częścią mojej praktyki. Po doświadczeniach lock-downu widzę, że sprawdzają się zarówno w psychoterapii, Programie Pracy z Traumą (PTSD), jak i w treningach rozwoju osobistego. Jest to dobre rozwiązanie, gdy odelgłość jest ograniczeniem.

Jak odbywają się sesje psychoterapii i treningów rozwoju osobistego on-line i jakie komunikatory polecam? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacyjny dla kobiet - zobacz więcej...

JAK ODZYSKAĆ SIEBIE?

Trening antystresowy i relaksacyjny dla kobiet

Zajęcia, podczas których nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Zadbasz o swoje ciało, które tak dzielnie wspiera Cię każdego dnia. Usłyszysz i docenisz siebie i swoje życie. Otulisz się spokojem.

Wyjdź naprzeciw swojej kobiecości i swoim potrzebom. Zajmij się sobą! Zobacz WIĘCEJ informacji...

trening zarządzania stresem dla mężczyzn - zobacz więcej...

ZARZĄDZANIE STRESEM

Trening przetrwania dla mężczyzn

Naucz się lepiej funkcjonować w sytuacjach trudnych. Bądź bardziej świadomy siebie, swojego ciała i procesów jakie w nim zachodzą. Zwiększ odporność fizyczną i psychiczną. Zobacz, jak efektywnie radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami.

Przetrwanie w świecie pełnym wyzwań zależy także od Ciebie! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO - zobacz więcej...

CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO

Trening odnajdywania się w nowej roli

Celem indywidualnego treningu dla kobiet jest ułatwienie przeżycia czasu ciąży i wczesnego macierzyństwa bardziej spokojnie, z większym zrozumieniem swoich i dziecka emocji, Waszych potrzeb oraz tego, co wydarza się w życiu Was obojga.

Naucz się wspierać rozwój swojego dziecka w sposób świadomy, mądry i pełen miłości. Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening dla seniorów - zobacz więcej...

DLA SENIORÓW

Trening akceptacji zmian w życiu

Wchodzenie w wiek dojrzały i przejście na emeryturę to czas silnego odczuwania objawów starzenia. Ważne jest otrzymanie pomocy w dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej. Trening pozwala seniorom łatwiej zmierzyć się z wyzwaniami i dolegliwościami ich wieku.

Dowiedz się, dlaczego tak ciężko zaakceptować zmiany na tym etapie życia! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacji dla maturzystów - zobacz więcej...

MATURA NA SPOKOJNIE

Trening antystresowy i pewności siebie

Ćwiczenia i metody pozwalające lepiej przygotować się do egzaminów i łatwiej funkcjonować pod presją otoczenia. Naucz się w sposób świadomy radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Trening polecany także studentom.

Dowiedz się, jak poprawić swoje szanse! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relacji rodzicielskich - zobacz więcej...

RELACJE RODZICIELSKIE

Trening dla jednego lub obojga rodziców

Formuła indywidualnego treningu pozwala na skupienie się na specyfice danej rodziny – jej konkretnych problemach, trudnościach oraz potencjale jej członków i rodziny jako całości. Jak być dobrymi rodzicami pozostając nadal kobietą i mężczyzną? Jak budować relacje z dziećmi i jak uszanować ich dorastanie?

Co TRENINGI RELACJI RODZICIELSKICH dają rodzicom? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening dla matek i córek - zobacz więcej...

MATKI i CÓRKI

Trening dla kobiet w każdym wieku

Relacja matka - córka jest jedyna w swoim rodzaju. Zawiera wiele emocji i uczuć – zarówno miłości, czułości, troski, jak też złości, żalu i frustracji. Trening przeznaczony jest dla kobiet – matek i córek, dla których ta relacja jest trudna lub chciałyby wykorzystać potencjał tkwiący w byciu matką swojej córki i córką swojej matki.

Kiedy warto pomyśleć o treningu? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Na Marginesie Codzienności - zobacz więcej...

BLOG

# Na Marginesie Codzienności

W swojej praktyce spotykam się z różnymi pytaniami, mitami i próbami rozwiązywania życiowych problemów „na skróty”. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych mogła bym zebrać w jednym miejscu.

Stąd pomysł na blog Na Marginesie Codzienności o zagadnieniach związanych z terapią, rozwojem osobistym i pracą z ciałem. Zobacz WIĘCEJ...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości