Edyta Baran Certyfikowany Psychoterapeuta Oprócz treningów indywidualnych, prowadzę sesje psychoterapii, Program Pracy z Traumą (PTSD) oraz kameralne warsztaty rozwoju osobistego. Sesje terapeutyczne i treningi prowadzę w Przemyślu i Rzeszowie. Zajęcia grupowe odbywają się w Rzeszowie w Podkarpackim Centrum Psychterapii. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Więcej informacji o mnie i moich kwalifikacjach znajduje się na stronie głównej.

Trening odzyskiwania życiowej energii

"Aby efektywnie funkcjonować w życiu prywatnym i zawodowym, niezbędna jest równowaga pomiędzy wydatkowaniem energii i jej odzyskiwaniem. Jeśli jej zabraknie, to z czasem utracimy siły i motywację do nawet najbardziej pasjonującej pracy." - Wojciech Eichelberger

Trening Odzyskiwania Życiowej Energii dla osób z objawami wypalenia zawodowego to 2-3 indywidualne spotkania z dobranymi odpowiednio do sytuacji i potrzeb ćwiczeniami rozluźniającymi, oddechowymi i mentalnymi.

WYPALENIE ZAWODOWE

Wypalenie zawodowe to stan psychofizycznego wyczerpania organizmu, spowodowany długotrwałym stresem, nadmiarem obowiązków, niewłaściwą organizacją czasu i regularną pracą ponad siły. Życie zawodowe zabiera nam coraz więcej czasu, stawia coraz więcej wymagań, rośnie presja wyników, terminów i obaw, czy uda się temu sprostać. Z powodu narastającego stresu i chronicznego zmęczenia przestajemy dbać o siebie i swoje zasoby. Za krótko śpimy, pośpiesznie i niezdrowo jemy, nie potrafimy odpoczywać i regenerować się, brakuje nam czasu dla bliskich.

Wyobraź sobie kogoś, kto dojeżdża pod dom lub pracę i nie jest w stanie wysiąść z samochodu. Bezmyślnie patrzy jak krople deszczu spływają po szybie. Nie ma siły nigdzie iść… Z nikim rozmawiać… Nic robić. Chciałby, aby świat taki jakim jest, przestał istnieć. Nie obchodzi go nic, co dotyczy jego obowiązków w pracy. Zgodzisz się, że to ktoś kto zdecydowanie wymaga pomocy, prawda?

Wypalenie zawodowe najczęściej pojawia się u osób, które w swojej pracy mają ciągły kontakt z ludźmi i są emocjonalnie zaangażowani w ich problemy. Dotyczy zatem np. pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, psychologów, pedagogów, terapeutów, prawników, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, policjantów i księży oraz innych osób zajmujących się szeroko rozumianą pomocą drugiemu człowiekowi. Ze względu na sposób organizacji i relacje w pracy na wypalenie zawodowe narażeni są też pracownicy korporacji.

Wypaleniu zawodowemu sprzyja także nasza osobowość. Szczególnie narażeni będą perfekcjoniści i osoby silnie utożsamiające się ze swoją pracą. Wpadają w pułapkę niekontrolowanej pogoni za doskonałością. Bezkrytycznie zużywają siły, zapominając o rozsądnej proporcji nakładu pracy i rzeczywistego efektu.

Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem na tyle powszechnym, że opisane jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) tworzoną przez WHO (Międzynarodową Organizację Zdrowia). Wcześniejszy wpis, w maju 2019 został uzupełniony o szerszą definicję. Wypalenie zawodowe klasyfikowane jest obecnie jako zjawisko zawodowe i opisano je w rozdziale "Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia". Definiuje się je jako efekt przewlekłego stresu w miejscu pracy, którym nie udało się skutecznie zarządać. Do jego objawów zalicza się: uczucie fizycznego wyczerpania lub wyczerpania energii, zwiększony dystans mentalny do pracy lub odczucia negatywne albo cyniczne związane z pracą oraz zmniejszoną efektywność zawodową. Za skuteczną interwencję w walce z wypaleniem zawodowym uznaje się działania psychoterapeutyczne.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE I "RACHUNEK SUMIENIA"

W codziennej pogoni, przytłoczeni nadmiarem obowiązków i terminów, przegapiamy sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm. Lekceważymy je, udając, że wypalenie zawodowe nas nie będzie dotyczyć. Zbyt późno orientujemy się w skali strat – zarówno na poziome naszej kondycji psychicznej, naszego zdrowia, jak i relacji z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi.

Dla własnego dobra warto przeprowadzać sobie regularnie "rachunek sumienia", starając się wychwycić niepokojące objawy. Nie wszystkie są oczywiste. Część z nich łatwo zbagatelizować lub błędnie ocenić.

Zastanów się, czy któraś z opisanych niżej sytuacji nie dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojego otoczenia. Jeśli zauważysz na raz kilka z podanych objawów - to znak, że najwyższa pora zacząć działać!

 • Zauważasz narastające zmęczenie bez względu na ilość wysiłku. Często odczuwasz wyczerpanie. Nawet w pełni przespana noc czy wolny weekend przestają wystarczać, aby wypocząć, nabrać energii i chęci do pracy.

 • Doświadczasz apatii i smutku. Coraz bardziej wycofujesz się z aktywności i relacji w pracy oraz życiu prywatnym. Czujesz narastającą bezsilność i rezygnację.

 • Rozdrażnienie i poirytowanie utrudniają Ci współpracę z ludźmi. Popadasz w konflikty. Czujesz duże napięcie emocjonalne. Masz częste wahania nastroju nieadekwatne do sytuacji, w których jesteś.

 • Zmniejsza się Twoja kreatywność, motywacja i zaangażowanie w pracę. Trudno jest Ci się skoncentrować i łatwo się rozpraszasz. Praca zajmuje Ci coraz więcej czasu, a efekty są coraz słabsze.

 • Masz obniżoną samoocenę. Doświadczasz braku poczucia sprawczości i wiary w możliwość zmiany sytuacji życiowej.

 • Nieoczekiwanie i szybko narastają problemy zdrowotne np.: choroby serca, nadciśnienie, dolegliwości układu trawiennego czy bóle głowy. Spada odporność organizmu i wzrasta podatność na infekcje. Obniżyła Ci się sprawność seksualna lub zanika zainteresowanie seksem. Masz problemy ze snem.

 • Sięgasz po alkohol lub inne używki. Usiłujesz odwrócić uwagę od gnębiących Cię problemów. Przestajesz dbać o sprawy ważne.

TRENING ODZYSKIWANIA ŻYCIOWEJ ENERGII

Trening przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z wypaleniem zawodowym - odczuwają nadmiar stresu, są przeciążone obowiązkami, straciły chęć do pracy i działania, mają poczucie, że życie stało się jałowe, a wszystko co ważne gdzieś im umyka. Jego celem jest poprawa jakości życia i zapanowanie nad destrukcyjnymi schematami działania.

Trening Odzyskiwania Życiowej Energii - składa się z 2-3 spotkań i pozwala:

 • regenerować siły i rozluźniać się dzięki specjalnym ćwiczeniom oddechowym i mentalnym
 • lepiej radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami
 • bezpiecznie odreagowywać napięcia
 • docenić umiejętność mówienia nie, aby nie stać się zakładnikiem swoich obowiązków
 • efektywnie szukać sił do działania i unikać wypalenia
 • należycie dbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną
 • przebudować listę życiowych priorytetów dając pierwszeństwo temu, co najważniejsze.

Struktura zajęć na treningu

Treningi indywidualne obejmują 2-3 spotkania - ich ilość ustalimy w czasie pierwszej sesji.
Zajęcia prowadzę w PRZEMYŚLU i RZESZOWIE.

Trening (sesja 50 min): 140 zł.

Zapraszam do umówienia się na pierwsze spotkanie.

Zaciekawiły Cię te informacje? Podziel się ze znajomymi :) Udostępnij na FB lub wyślij jako wiadomość.

Trening odzyskiwania życiowej energii


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranZapraszam również do odwiedzenia i polubienia mojej strony na facebooku: www.facebook.com/Psychoterapia.Edyta.Baran. Staram się tam regularnie umieszczać: doniesienia o wydarzeniach, które chciałabym polecić moim obecnym i byłym pacjentom; linki do opisów książek i artykułów z dziedziny psychologii; informacje o niecyklicznych warsztatach, które organizuję lub wydają mi się godne uwagi.


 

Home | O mnie | Usługi | Kwalifikacje | Polityka prywatności | Blog #NMC | Kontakt

 • 1

  Jak się zgłosić?

  Należy umówić się na pierwsze zajęcia: tel. 791 965 659 w godz. 8-20. Jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię.

 • 2

  Treningi

  Zajęcia indywidualne skoncentrowane na rozwiązaniu konkretnego problemu. Techniki i metody są dobierane pod kątem sytuacji i potrzeb zgłaszającej się do mnie osoby.

 • 3

  Czas trwania

  2-3 zajęcia, które trwają 50 minut. Zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu.

 • 4

  Miejsce

  Zajęcia odbywają się w gabinecie prywatnym w Przemyślu lub w Podkarpackim Centrum Psychoterapii w Rzeszowie.

 • 5

  Koszt

  140 zł za sesję treningową (50 minut).

 • 6

  Poufność

  To o czym rozmawiamy na spotkaniach, objęte jest tajemnicą zawodową. Więcej w polityce prywatności.

 • 7

  Możliwy wstęp do terapii

  Trening może być dobrym wstępem do rozpoczęcia psychoterapii dla osób, które nie korzystały wcześniej z takiej formy pomocy, a zastanawiają się nad nią. Pozwala poznać mój sposób i styl pracy, porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się, jakie istnieją możliwe formy pracy. Przekonać się, czy istnieje potencjał, potrzeba i gotowość do wprowadzenia zmian w życiu. Więcej o psychoterapii.

Terapia, Rozwój, Równowaga

Psychoterapia - zobacz więcej...

PSYCHOTERAPIA

Indywidualne sesje i konsultacje

Psychoterapia ma na celu przyniesienie ulgi w psychicznym (a czasem także fizycznym) cierpieniu. Narzędziem mojej pracy jest rozmowa. Psychoterapia to cykl systematycznych spotkań indywidualnych, które ukierunkowane są na rozwiązanie zgłaszanego problemu.

Kiedy PSYCHOTERAPIA może pomóc?
Dlaczego pierwszym etapem są konsultacje i do czego służą? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Program Pracy z Traumą (PTSD) - zobacz więcej...

PRACA Z TRAUMĄ (PTSD)

Program terapeutyczny dla dorosłych

Cykl od 3 do 12 spotkań o charakterze psychoterapii krótkoterminowej koncentrującej się na konkretnych zdarzeniach z życia pacjenta i ich skutkach. Naucz się panować nad destrukcyjnymi skutkami traumy i im przeciwdziałać. Spróbuj odzyskać siebie i swoje życie.

Jak poradzić sobie z wstrząsającymi doświadczeniami z bliższej i dalszej przeszłości? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening adaptacji do sytuacji trudnych - zobacz więcej...

SYTUACJE TRUDNE

Trening adaptacji do trudnych sytuacji życiowych

Indywidualne zajęcia dla osób doświadczonych przez los, które nie znajdują oparcia w swoim otoczeniu. Jak radzić sobie ze smutkiem, zdradą, cierpieniem, wypadkiem, stratą, zawodem w relacjach z otoczeniem, życiową katastrofą czy brakiem wiary w ludzi?

Kiedy i dla kogo TRENINGI ADAPTACJI DO SYTUACJI TRUDNYCH są pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacyjny dla kobiet - zobacz więcej...

ODZYSKAJ SIEBIE

Trening antystresowy i wyciszający dla kobiet

Zajęcia, podczas których nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Zadbasz o swoje ciało, które tak dzielnie wspiera Cię każdego dnia. Usłyszysz i docenisz siebie i swoje życie. Otulisz się spokojem.

Wyjdź naprzeciw swojej kobiecości i swoim potrzebom. Zajmij się sobą! Zobacz WIĘCEJ informacji...

trening zarządzania stresem dla mężczyzn - zobacz więcej...

ZARZĄDZANIE STRESEM

Trening przetrwania dla mężczyzn

Naucz się lepiej funkcjonować w sytuacjach trudnych. Bądź bardziej świadomy siebie, swojego ciała i procesów jakie w nim zachodzą. Zwiększ odporność fizyczną i psychiczną. Zobacz, jak efektywnie radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami.

Przetrwanie w świecie pełnym wyzwań zależy także od Ciebie! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO - zobacz więcej...

CIĄŻA i MACIERZYŃSTWO

Trening odnajdywania się w nowej roli

Celem indywidualnego treningu dla kobiet jest ułatwienie przeżycia czasu ciąży i wczesnego macierzyństwa bardziej spokojnie, z większym zrozumieniem swoich i dziecka emocji, Waszych potrzeb oraz tego, co wydarza się w życiu Was obojga.

Naucz się wspierać rozwój swojego dziecka w sposób świadomy, mądry i pełen miłości. Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening pewności siebie - zobacz więcej...

PEWNOŚĆ SIEBIE

Trening życia na własnych warunkach

Zajęcia indywidualne, podczas których zobaczysz, jaki wpływ na komfort "podróży przez życie" mają: poczucie spełnienia, postrzeganie siebie i otoczenia zgodnie z rzeczywistością oraz to, jak czujesz się we własnej skórze. Doświadczysz autentycznej pewności siebie.

Kiedy warto skorzystać i dla kogo jest przydatny TRENING PEWNOŚCI SIEBIE? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening dla seniorów - zobacz więcej...

DLA SENIORÓW

Trening akceptacji zmian w życiu

Wchodzenie w wiek dojrzały i przejście na emeryturę to czas silnego odczuwania objawów starzenia. Ważne jest otrzymanie pomocy w dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej. Trening pozwala seniorom łatwiej zmierzyć się z wyzwaniami i dolegliwościami ich wieku.

Dowiedz się, dlaczego tak ciężko zaakceptować zmiany na tym etapie życia! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relaksacji dla maturzystów - zobacz więcej...

MATURA NA SPOKOJNIE

Trening antystresowy i pewności siebie

Ćwiczenia i metody pozwalające lepiej przygotować się do egzaminów i łatwiej funkcjonować pod presją otoczenia. Naucz się w sposób świadomy radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Trening polecany także studentom.

Dowiedz się, jak poprawić swoje szanse! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening relacji rodzicielskich - zobacz więcej...

RELACJE RODZICIELSKIE

Trening dla jednego lub obojga rodziców

Formuła indywidualnego treningu pozwala na skupienie się na specyfice danej rodziny – jej konkretnych problemach, trudnościach oraz potencjale jej członków i rodziny jako całości. Jak być dobrymi rodzicami pozostając nadal kobietą i mężczyzną? Jak budować relacje z dziećmi i jak uszanować ich dorastanie?

Co TRENINGI RELACJI RODZICIELSKICH dają rodzicom? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Trening dla matek i córek - zobacz więcej...

MATKI i CÓRKI

Trening dla kobiet w każdym wieku

Relacja matka - córka jest jedyna w swoim rodzaju. Zawiera wiele emocji i uczuć – zarówno miłości, czułości, troski, jak też złości, żalu i frustracji. Trening przeznaczony jest dla kobiet – matek i córek, dla których ta relacja jest trudna lub chciałyby wykorzystać potencjał tkwiący w byciu matką swojej córki i córką swojej matki.

Kiedy warto pomyśleć o treningu? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Na Marginesie Codzienności - zobacz więcej...

BLOG

# Na Marginesie Codzienności

W swojej praktyce spotykam się z różnymi pytaniami, mitami i próbami rozwiązywania życiowych problemów „na skróty”. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych mogła bym zebrać w jednym miejscu.

Stąd pomysł na blog Na Marginesie Codzienności o zagadnieniach związanych z terapią, rozwojem osobistym i pracą z ciałem. Zobacz WIĘCEJ...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości