Edyta Baran Certyfikowany PsychoterapeutaPostanowiłam uzupełnić swoją stronę o blog Na Marginesie Codzienności. Nasz świat zasypywany jest informacjami. Jest ich tak wiele, że większość z nich ucieka lub w ogóle do nas nie dociera. Mimo to być może te kilka refleksji, którymi podzielę się z Wami od czasu do czasu, ułatwi odszukanie odpowiedzi na jakieś nurtujące pytanie. Nazywam się Edyta Baran. Jestem certyfikowanym psychoterapeutą. Zapraszam do lektury i śledzenia kolejnych wpisów :)

7 sposobów na aktywną starość

7 sposobów na aktywną starość


Czy da się w wieku 65 lat funkcjonować jak pięćdziesięciolatek? Jaki obrać styl życia, aby jak najdalej odsunąć moment wystąpienia objawów starzenia się? Oto kilka pomysłów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Mimo, że długość naszego życia to w dużym stopniu sprawa genów (na co niestety nie mamy wpływu) – są rzeczy, które możemy zrobić i o które możemy zadbać, aby dłużej cieszyć się życiem, energią, dobrym samopoczuciem i zdrowiem, Aby to było możliwe powinniśmy zadbać o siebie zarówno w obszarze fizycznym, psychicznym jak i społecznym.

1. Niezwykle ważna jest kwestia utrzymania sprawności mózgu

Degeneracyjne zmiany w naszym układzie nerwowym rozpoczynają się już w okresie wczesnej młodości. Sprawność funkcjonowania komórek nerwowych i sieci neuronalnych możemy jednak wspomóc dostarczając im okazji do gimnastyki intelektualnej. Niezastąpione będzie rozwiązywanie krzyżówek i szarad, gra np. w szachy, czytanie i dyskutowanie z innymi osobami, wymiana poglądów i formułowanie opinii.

2. Aby długo cieszyć się młodością zadbaj o ciało

Dostarczenie naszemu organizmowi ruchu, wysiłku i aktywności – najlepiej na świeżym powietrzu – to sprawy kluczowe. Dbanie o kondycję i sprawność fizyczną (jazda na rowerze, basen, spacery itp.) w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi (np. joga, pilastes) zapobiegną utracie tkanki mięśniowej i zmniejszeniu szybkości ruchów. Dodatkowo ruch i aktywność pozwalają ustrzec się przed wieloma kontuzjami na jakie narażony jest starzejący się człowiek.

3. Bardzo ważny jest też oddech

Przysłowie mówi „oddychać pełną piersią” – co oznacza żyć pełnią życia, w sposób satysfakcjonujący i pełny. Powinniśmy więc zadbać o to jak oddychamy. Głęboki, najlepiej przeponowy oddech, wycisza myśli, dotlenia i rozluźnia ciało. Oddychamy każdego dnia, w każdej minucie i sekundzie naszego życia, a to jak oddychamy ma kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia, kondycji psychofizycznej. Umiejętność uważnego i głębokiego oddychania jest niezwykle ważna, aby zachować w życiu młodość, spokój i witalność. Więcej o prawidłowym oddychaniu pisałam na moim blogu #NaMarginesieCodzienności w tekście „500 milionów spokojnych oddechów”.

4. Dbanie o ciało to również odpowiednia, zbilansowana dieta

Stopniowe upośledzenie wchłaniania w przewodzie pokarmowym substancji odżywczych oraz zanik łaknienia i węchu sprawia, że wiele osób starszych ma bardzo złe wyniki badań albo jest wręcz niedożywiona. Osoby starsze powinny jeść mniej i częściej – 4-5 posiłków dziennie, a dieta powinna być lekkostrawna oraz obfitować w warzywa i tłuszcze roślinne. Również na uwadze należy mieć dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwadniania się organizmu i utraty elektrolitów. Nie bez znaczenia jest oczywiście ograniczanie wszelkiego typu używek oraz nadmiaru soli, cukru itp.

5. Człowiek jest istotą społeczną

Potrzebujemy ludzi i satysfakcjonujących relacji społecznych, abyśmy mogli żyć i być szczęśliwi, zdrowi i pełni energii. Jest to szczególnie ważne dla ludzi starszych. Z wiekiem zostają zredukowane ich różne aktywności (np. zawodowe czy rodzicielskie) – przechodzą na emeryturę, a ich dzieci i wnuki mają już swoje autonomiczne życie i przestrzenie. Pojawia się wówczas ryzyko wyizolowania się ze społeczeństwa i zaniku aktywności. Może to prowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych i spadku chęci do życia. Ludzie dbający o kontakty towarzyskie, pielęgnujący przyjaźnie i bliskie relacje – dłużej zachowują młodość i pogodę ducha. Umiejętność pielęgnowania swoich pasji lub znalezienie takich, które adekwatne do wieku i możliwości będą skłaniać do kontaktów z otoczeniem jest bardzo istotne. Niebagatelną rolę odegrać tu mogą zajęcia w ramach uniwersytetów trzeciego wieku i podobne zajęcia adresowane do seniorów. Bardzo cenne jest – jeśli istnieje taka możliwość – obcowanie ze zwierzętami.

W dzisiejszych czasach – szczególnie w dobie pandemii – mogą temu pomagać nowoczesne technologie (np. komunikatory i platformy społecznościowe). Warto więc być na bieżąco z ich rozwojem oraz pomagać osobom starszym przełamywać opory w ich wykorzystywaniu. Oczywiście kontakty wirtualne, nie zastąpią spotkań z drugim człowiekiem „twarzą w twarz”, bezpośredniej rozmowy czy wspólnego pójścia na spacer z kijkami, ale mogą pomóc utrzymać relacje z bliższym i dalszym otoczeniem. Jest to szczególnie ważne, aby seniorzy, redukujący w obawie przed koronawirusem kontakty społeczne, nie znaleźli się w pułapce samotności, lęku i całkowitego wyobcowania z otaczającego ich świata.

6. Styl bycia, styl życia

Lepszą kondycję, zdrowie i samopoczucie nie tylko na starość ale i na co dzień zapewni nam właściwy tryb życia. Wydaje się, że jest to „oczywista oczywistość”. Ile jednak osób pamięta, aby dbać o siebie? Spytajmy samych siebie, czy nie przepracowujemy się nadmiernie, czy odpoczywamy po pracy i wysypiamy się wystarczająco? Czy nie żyjemy przeciążeni wszechobecnym stresem? Czy naprawdę odpoczywamy w weekendy? Czy pozwalamy sobie na odpowiednio długi urlop, a w jego czasie jesteśmy w stanie przewietrzyć głowę od zawodowych i codziennych problemów? I wreszcie, czy dbamy wystarczająco o swoje zdrowie nie odkładając na później badań profilaktycznych czy koniecznego leczenia? Popularne powiedzenie, że odpoczniemy na emeryturze może okazać się zgubną receptą. Ponieważ, gdy już osiągniemy upragnioną możliwość odpoczynku, może się okazać, że nie mamy siły ani kondycji, aby się nią cieszyć…

7. Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć dbać o siebie

Przytoczone przeze mnie pomysły pomocne w przedłużeniu młodości, nie będą jednak skuteczne jeśli zaczniemy je stosować w życiu zbyt późno. Tak naprawdę, całe swoje życie zapracowujemy na naszą starość. Nabyte zawczasu dobre nawyki pozwalają łatwiej adaptować się do zmian jakie niesie starzenie się. Są rzeczy na które w życiu nie mamy wpływu, ale są też te na które wpływ mamy – i nimi warto się zająć. Bez względu na wpływ genów, sytuację osobistą, ekonomiczną, czy zdarzenia losowe, zachęcam do zastanowienia się jak można poprawić swoje szanse na satysfakcjonujące doświadczanie kolejnych lat życia, a także wspieranie w tym naszych bliskich. Bo tak jak nigdy nie jest za wcześnie, tak i nigdy nie jest zbyt późno, aby o siebie zadbać.

 

Przygotuj się!

Jak zatem przygotować się na to, co właśnie nadchodzi?

Po nową energię, zasoby, pomysły i uśmiech zapraszam na indywidualne treningi relaksacyjne i antystresowe. To 2-3 spotkania, które pozwolą pooddychać głębiej i dotlenić każdą komórkę Twojego ciała. Skoncentrować się na tym co najważniejsze. To swoisty detoks organizmu po zimowym zastoju. Szczegóły znajdują się w opisach poszczególnych treningów, a tu znajduje się pełna lista treningów, które prowadzę w Przemyślu i on-line.


Relaksacja i wyciszenie dla kobiet

Trening relaksacyjny i wyciszający dla kobiet

ODZYSKAJ SIEBIE. Trening indywidualny, podczas którego nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Zadbasz o swoje ciało, które tak dzielnie wspiera Cię każdego dnia. Usłyszysz i docenisz siebie i swoje życie. Otulisz się spokojem. Wyjdź naprzeciw swojej kobiecości i swoim potrzebom. Zajmij się sobą! Zobacz WIĘCEJ informacji...


Zarządzanie stresem dla mężczyzn

Trening zarządzania stresem dla mężczyzn

JAK PRZETRWAĆ W NAWALE WYZWAŃ I OBOWIĄZKÓW? Trening w czasie którego nauczysz się lepiej funkcjonować w sytuacjach trudnych. Będziesz bardziej świadomy siebie, swojego ciała i procesów jakie w nim zachodzą. Zwiększysz odporność fizyczną i psychiczną. Zobaczysz jak efektywnie radzić sobie ze stresem, rozluźniać ciało, uspokajać myśli i panować nad emocjami. Przetrwanie w świecie pełnym wyzwań zależy także od Ciebie! Zobacz WIĘCEJ informacji...

Pozdrawiam w wiosennym nastroju :) Edyta Baran (c) Marzec 2020
psychoterapia.edytabaran.pl/blog-nmc.html

PS Aby dostawać powiadomienia o kolejnych tekstach – polub moją stronę na FB Psychoterapia.Edyta.Baran. Jeśli już to zrobiłaś albo zrobiłeś, to aby zawsze być na bieżąco, warto zmienić sobie domyślne ustawienia obserwowania mojej strony na FB na wyświetlaj najpierw i włącz powiadomienia.


fb/Psychoterapia.Edyta.BaranA jeśli wpis Ci się spodobał, to będzie mi miło, jeśli zaprosisz znajomych na mojego FB lub wyślesz im link. Udostępniając dzielisz się wiedzą :)


  • 1

    Jak się zgłosić?

    Najlepiej zadzwonić: tel. 791 965 659 w godz. 8-19 - jeśli w danej chwili prowadzę sesję – proszę o wiadomość sms – oddzwonię. Można też napisać wiadomość przez Facebooka.

  • 2

    Konsultacje

    Jedno lub więcej spotkań 50 min. Ich efektem jest wspólna decyzja o terapii u mnie lub omówienie innych - możliwych - rozwiązań.

  • 3

    Psychoterapia

    Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu stacjonarnie lub on-line. Standardowa sesja trwa 50 minut. Zobacz więcej w opisie psychoterapii...

  • 4

    Program Pracy z Traumą (PTSD)

    Cykl spotkań indywidulanych - o charakterze terapii krótko- lub długoterminowej, które trwają 50 minut. Więcej w opisie programu...

  • 5

    Treningi indywidualne

    Zazwyczaj 2 lub 3 zajęcia indywidualne, które trwają 50 minut. Więcej w opisie poszczególnych treningów...

Spis treści

Zobacz pełny tekst...

STARTUJEMY

# Dlaczego piszę bloga?

# Na Marginesie codzienności. Pomyślałam, że to co mówię uczestnikom terapii, swoim klientom, czy w gronie znajomych, mogła bym zebrać w jednym miejscu. Startuję w piątek 13 grudnia. A sama data? Zobacz dlaczego jest uznawana za pechową i jak wiele osób wierzy w jej magię.Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

EDYTA BARAN - ROZMOWA

# Więcej o mnie

Dlaczego zostałam psychoterapeutką i co myślę o tej pracy? Jakie mam doświadczenie i gdzie przyjmuję w Przemyślu? Jakie kolory, rośliny i pory roku lubię? Jak spędzam wolny czas? Jakie mam plany? Co sądzę o magii liczb, układach gwiazd i relacji z naturą? Przeczytaj PEŁNY TEKST rozmowy...

Zobacz pełny tekst...

500 milionów ODDECHÓW

# Ćwiczenia oddechowe

Dlaczego jakość oddchania ma aż takie znaczenie? Bez jedzenia da się wytrzymać ponad miesiąc, bez picia tydzień, lecz bez oddechu tylko kilka minut. Jednak oddech oddechowi nierówny. Zobacz jak poprawić sobie jakość życia oddychając właściwie i przykładowe ćwieczenie oddechowe PIKO-PIKO. Przeczytaj PEŁNY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Mam dla Ciebie PREZENT

# Świątecznie

Prezent sprawdzi się także w nowym roku. Bo potrzeba bliskości jest ponadczasowa. Potrzeba, która towarzyszy ludziom od dawien dawna. Dotyczy ona także dawania i dostawania prezentów. Sprawdź co przygotowałam specjalnie dla Ciebie! Mam nadzieję, że Ci się spodoba i zrobisz z niego dobry użytek :) ZOBACZ...

Zobacz pełny tekst...

7 Sposobów Poprawy Nastroju

# Praktyczny trening codzienny

Nikt nie zadba o nas tak jak my sami. Czy da się jednak samemu sobie poprawić nastrój? Zebrałam 7 praktycznych sposobów, dzięki którym jest to możliwe. Sprawdziłam je na sobie. Działają. Same w sobie są bardzo proste. Można wykorzystać jeden, kilka lub wszystkie. SPRÓBUJ - oto sposób na lepszy nastrój...

Zobacz pełny tekst...

Najbardziej depresyjny dzień

# Blue Monday

Wiele osób wierzy w Blue Monday. Sprzyja temu fakt, że poniedziałki bywają trudne – trzeba zmierzyć się z zadaniami kolejnego tygodnia, dni są krótkie a zimowa aura zazwyczaj nie rozpieszcza. Ile w tym prawdy, że to właśnie trzeci poniedziałek nowego roku jest tym najgorszym dniem? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Depresja - co warto wiedzieć?

# Lecz Depresję

„Depresją” potocznie określa się stany zwykłego pogorszenia nastroju. Wciąż wiele osób ma mgliste pojęcie jak odróżnić je od objawów rzeczywistej choroby. Cierpiący na depresję spotykają się często z niezrozumieniem lub brakiem akceptacji, a bliscy czy przyjaciele nie wiedzą jak się zachować. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Czas na wiosenne porządki

# Przewietrz Głowę

Pod sam koniec zimy najdotkliwiej odczuwamy spadek formy i brak energii. Jak zatem naładować akumulatory przed wiosenną aktywnością? Jak przygotować się na to, co właśnie nadchodzi? Zrób wiosenne porządki - detoks dla Twojego ciała i umysłu. Przewietrz głowę. Zrób to dla siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Relaksacja w psychoterapii

# Treningi relaksacyjne jako wsparcie psychoterapii

Dziś chciałam się podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wspierania psychoterapii technikami relaksacyjnymi. W czasie treningów relaksacyjnych i antystresowych stosuję indywidualnie dobierane ćwiczenia oddechowe, mentalne i pracy z ciałem. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Jak oszukać czas?

# 7 pomysłów

Czy da się w wieku 65 lat funkcjonować jak pięćdziesięciolatek? Jaki obrać styl życia, aby jak najdalej odsunąć moment wystąpienia objawów starzenia się? Przygotowałam kilka pomysłów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Nigdy nie jest za wcześnie by zacząć dbać o siebie! Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Metoda na wnuczka

# Bardziej ufni - mniej ostrożni?

Dlaczego metoda oszukiwania seniorów na "wnuczka" lub "policjanta" pomimo wielu ostrzeżeń jest niestety tak bardzo skuteczna? Co skłania starsze osoby do zaufania obcym? Czy to tylko naiwnośc, czy może coś więcej? Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Trauma

# W niewoli przeszłości

Trauma jest jak niegojąca się rana, tym trudniejsza do wyleczenia, że dotycząca psychiki. Z pozoru niewidoczna, często wypierana, niestety nie znika z upływem czasu. Objawy traumy spowodowanej przez psychiczny uraz dotkniętym nią osobom potrafią rujnować życie przez lata. Przeczytaj CAŁY TEKST...

Zobacz pełny tekst...

Sesje on-line

# Psychoterapia na odległość

Zdecydowałam się na stałe włączyć sesje on-line do mojej praktyki. Po doświadczeniach lock-downu stwierdziłam, że sprawdzają się one zarówno w psychoterapii, Programie Pracy z Traumą (PTSD), jak i treningach rozwoju osobistego. Myślę, że to dobre rozwiązanie, gdy odelgłość jest ograniczeniem. Przeczytaj całość informacji...

Zobacz wszystkie usługi...

USŁUGI

# Terapia oraz rozwój osobisty i praca z ciałem

Przemyśl: Psychoterapia - indywidualna dorosłych. Program Pracy z Traumą (PTSD) - terapia krótkoterminowa. Treningi rozwoju osobistego i pracy z ciałem - 2-3 spotkania indywidualne poświęcone rozwiązaniu konkretnego problemu. Kiedy i dla kogo mogą być pomocne? Zobacz WIĘCEJ informacji...

Warto wierzyć w możliwość zmiany

Jeśli dojdziesz do ładu z własnym wnętrzem, wówczas to, co zewnętrzne, samo się ułoży.
Rzeczywistość pierwotna tkwi wewnątrz, a zewnętrzna jest wobec niej wtórna.
Eckhart Tolle – współczesny filozof i nauczyciel duchowości